درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 27 دي 1398 21 جمادی‌الاول 1441 Friday 17 January 2020
جعفری، محمدتقی
1394/08/09 1677

جعفری، محمدتقی

آیت‌الله علامه محمدتقی جعفری (1343 - 1419 ق) ادیب، فیلسوف و مفسر بزرگ نهج‌البلاغه است.

از استادان او در تهران آیات عظام مهدي آشتياني‌، محمدرضا تنكابني و ميرزا محمدتقي زرگر تبريزي و در طی 11 سال اقامت در نجف اشرف می‌توان به آیات عظام سید ابوالقاسم خویی، مرتضی طالقانی، سید محمود شاهرودی، سید عبدالهادی شیرازی، سید محمدهادی میلانی، سید جمال‌الدین گلپایگانی و سید محسن حکیم اشاره کرد.

بدان جهت كه از دیدگاه مسلمین، كتاب آسمانی قرآن، بدون كم ترین دست خوردگی و تحریف، بازگوكننده آن دین كلی الهی است، محققان و دانشمندان هر سه دین جهانی، امروز می توانند مشتركات آن سه دین را كه متن "دین ابراهیمی" است، استخراج نموده و عمل كنند. هم چنین، آن عده از محققان و دانشمندان دو دین یهود و مسیحی كه محمدبن عبدالله(ص) را انسانی راستگو می دانند، مجبورند در این نكته با محققان و دانشمندان اسلامی موافقت نموده و اصول كلی متن دین ابراهیم(ع) را از قرآن استنباط كنند.

 

 

 

منابع

نشانی وبگاه رسمی پایگاه اطلاع‌رسانی استاد محمدتقی جعفری (ostad-jafari.com) است.