چاپ کردن این صفحه
تلمسانی، عمر
1394/09/17 764

تلمسانی، عمر

عمر تلمسانی (1904 – 1986 م) اندیشند اسلامی مصری و مرشد عام جماعت اخوان المسلمین بود. در راه مبارزات سیاسی‌اش بارها به زندان افتاد. گرایش به تقریب مذاهب اسلامی داشت.

 

 [عقیده: کتابنا واحد]

آیت‌الله سیّدهادی خسروشاهی در بیان خاطره‌ای که از شیخ عمر تلمسانی که جهت معالجه به بیمارستانی در لوگانو در سوئیس آمده بود، می‌نویسد:

شیخ در بیمارستان بود و درنگ جایز به نظر نمی‌رسید. همراه دوستان به بیمارستان رفتیم، شیخ سرم به دست نشسته بود! قرآن چاپ ایران را که هدیه برده بودیم به او اهدا کردم و گفتم: «هدیه‌ای برای شما، بهتر از قرآن وجود نداشت که بیاورم.»

تشکر کرد و قرآن را روی کتاب‌های خود گذاشت! به شوخی گفتم: البته این هدیه یک فایده بزرگ دیگر هم دارد و آن اینکه ببینید قرآن ما شیعه‌ها، با قرآن شما برادران سنی، فرقی ندارد! ... بعد داستان دیدار مرحوم علال الفاسی شخصیت اسلامی و مبارز معروف مراکش از ایران را یادآور شدم که در قم به هر کتاب‌خانه یا کتاب‌فروشی که رفتیم، دیدم فقط سراغ قرآن را می‌گیرد! ... تعجب من وقتی افزون شد که در منزل استاد بزرگوارم، مرحوم علّامه طباطبائی، پس از گفت‌و‌گو با آن مرحوم، به بررسی قرآن مشغول گردید! ... بیرون که آمدیم، گفتم: «استاد! به نظرم شما دنبال «قرآنِ شیعه‌ها» می‌گردید، چون هرکجا که می‌رویم، شما فقط به بررسی قرآن مشغولید؟» گفت: احسنت! خدا لعنت کند استعمار فرانسه و مستشرقین غربی را که در شمال آفریقا شایع کرد‌ه‌اند قرآن شیعه‌ها با ما فرق دارد و من از روزی که به ایران آمده‌ام، در تهران، مشهد و قم، ده‌ها نوع قرآن را بررسی کرده‌ام و حالا می‌فهمم که نقشه‌ آن‌ها برای جدا کردن مسلمانان، تا چه حدی رذیلانه و موذیانه است! شیخ تلمسانی لبخندی زد و گفت: ولی ما در مصر این قبیل شایعات را هیچ‌وقت اهمیّت نداده‌ایم. ... (خسروشاهی، 1392: 99-100)

منابع:  سید هادی خسروشاهی (1392 ه.ش)  حرکت‌های اسلامی معاصر استراتژی نظام و مسئلة شیعه و سنی. قم (چاپ اوّل) بوستان کتاب قم.