درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 27 دي 1398 21 جمادی‌الاول 1441 Friday 17 January 2020
تبريزي، موسي‌
1394/07/18 1270

تبريزي، موسي‌

 

 

آیت‌الله ميرزا موسى بن جعفر‌ بن‌ احمد تبريزى (متوفى 1305 ه.ق) از شاگردان شاخص سيد حسين کوه کمری، معروف به سيد حسين ترك (متوفى 1299 ه.ق) است. (نک: کوه کمری تبریزی، سید حسین)

 

سید حسین کوه کمری از شاگردان شیخ انصاری بود و شناختی عالی و بی‌واسطه از نظرات شیخ انصاری داشت و موسی تبریزی مؤلف کتاب « أوثق الوسائل» است که از شروح عالی و بسیار مهم کتاب فرائد الأصول (رسائل) شيخ اعظم انصارى است که تألیف آن در سال 1295 ه.ق به پايان رسیده است. علامه حسینی طهرانی در کتاب امام شناسی در زمینه دیدگاه او در زمینه تحریف قرآن می‌نویسد:

شيخ‌ محقّق‌ موسي‌ بن‌ جعفر بن‌ أحمد تبريزي‌ در كتاب‌ «أوْثَقُ الوَسائل‌ في‌ شرح‌ الرّسائل[1]‌» در شرح‌ آن‌ فقره‌ از عبارت‌ شيخ‌ أنصاري‌: ثُمَّ إنَّ وُقُوع‌ التَّحْرِيفِ فِي‌ الْقُرآنِ عَلَي‌ القَوْلِ بِهِ-الخ‌، تقريباً عين‌ تحقيق‌ و تفصيل‌ محقّق‌ آشتياني‌ را مي‌نمايد؛ و مختار او أيضاً عدم‌ تحريف‌ است‌ زيادةً أو نقيصةً أو تغييراً (حسینی طهرانی، 1422: 14/ 134 – 135)

منابع

محمدحسین حسینی طهرانی (1422 ه.ق) امام ‌شناسی، تهران: م‍ؤس‍س‍ه‌ ت‍رج‍م‍ه‌ و ن‍ش‍ر دوره‌ ع‍ل‍وم‌ و م‍ع‍ارف‌ اس‍لام‌‏‏، ج 14.

 

[1]. علامه در مشخصات منبع چنین آورده است: حاشيۀ «أوثق‌» بحث‌ حجّيّت‌ ظنّ. كتاب‌ طبع‌ سنگي‌ است‌ و صفحه‌ شمار ندارد.