درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 1 مرداد 1398 20 ذی‌القعده 1440 Tuesday 23 July 2019
بی‌آزار شیرازی، عبدالکریم
1394/07/15 1140

بی‌آزار شیرازی، عبدالکریم

 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالکریم بی‌آزار شیرازی (متولد 1323 ه.ش شیراز) از شاگردان آیات عظام سید حسین بروجردی و امام خمینی است.

 

[معرفی اجمالی]

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالکریم بی‌آزار شیرازی (متولد 1323 ه.ش شیراز) از شاگردان آیات عظام سید حسین بروجردی و امام خمینی است. او استاد دانشکده الهیات دانشگاه الزهراء (س) و نیز دانشگاه مذاهب اسلامی است.

او از سال 1348 ه.ش، با دارالتقريب قاهره و دبير کل آن همکاري داشته و دارالتقريب وي را براي ترجمه مقالات رجال تقريب در مجله رسالة الاسلام برگزيد. اين ترجمه‌ها زير نظر دبير کل محترم دارالتقريب در چند جلد چاپ و منتشر شد. همچنین از آغاز تأسیس مجمع جهاني تقريب از سوي مقام معظم رهبري به عضويت شوراي عالي اين مجمع درآمد و یک سال نیز معاونت امور بین‌الملل اين مجمع را به عهده داشت.

[عقیده: کتابنا واحد]

آیت‌الله بی‌آزار شیرازی  در کتاب «قرآن ناطق» بحثی را با عنوان «پيوستگى آيات و عدم تحريف و جابجايى‏» در اثبات صیانت قرآن از تحریف دارد. (بی‌آزار شیرازی، 1377: 401) همچنین از او مقاله‌ای با عنوان «نقد دیدگاه‌های شیخ جبرین درباره اعتقاد شیعه به تحریف قرآن» در مجله مشکات منتشرشده است.

منابع

عبدالکریم بی‌آزار شیرازی، 1377. قرآن ناطق. تهران، چاپ اول، دفتر نشر فرهنگ اسلامی.

ــــــــــــــــــــــــ، 1370. (مقاله) نقد دیدگاه‌های شیخ جبرین درباره اعتقاد شیعه به تحریف قرآن، مجله مشکات.