چاپ کردن این صفحه
بروجردی، مهدی
1394/06/29 1042

بروجردی، مهدی

 آیت‌الله میرزا مهدی بروجردی (1300- 1389 ق) از شاگردان آيات عظام عبدالكريم حائرى و آقا نورالدين عراقى بود. او پدربزرگ داماد امام خمينى است[1].

 

[معرفی اجمالی]

آیت‌الله میرزا مهدی بروجردی (1300- 1389 ق) از شاگردان آيات عظام عبدالكريم حائرى و آقا نورالدين عراقى بود. او پدربزرگ داماد امام خمينى است[1].

[عقیده: کتابنا واحد]

آیت‌الله مهدی بروجردی کتاب ارزشمند «برهان روشن در عدم تحريف قرآن» را نوشته است. آیت‌الله مکارم شیرازی مطالعه این اثر را به فارسی‌زبانان توصیه کرده است[2]. نص پایانی کتاب «البرهان علی عدم تحریف القرآن» چنین است:

«در خاتمه گفته می‌شود در ظرف یک هزار و سیصد و هفتاد و کسری از نزول قرآن که دشمن‌های او کمر بر محو و نابودی بستند و کوچک‌ترین حرف رشته تحریف و کم‌وزیادی او بود؛ علاوه بر عجز و ناتوانی آنان، همه‌روزه از دانشمندان فلاسفه آن‌ها در پیرامون عظمت و حقایق قرآن کلماتی ظاهر و منتشر شد؛ بلکه کتاب‌هایی در دسترس افراد گذارده‌اند که موجب بسی شگفت و تعجب است و همین واقعیت و نورانیت خود قرآن است که تاکنون از چنگال دشمن نجات گرفته و به موقعیت خود معرفی نموده به آیه شریفه (انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون)؛ و مولوی هم به نظم درآورد:

مصطفی را وعده کرد الطاف حق

تو بمیری و نمیرد این سبق

من کتاب معجزت را حافظم

بیش و کم کن را ز قرآن رافضم

کس نماند بیش و کم کردن در او

تو به از من حافظی دیگر مجو»   (بروجردی، 1333: 190)

منابع

مهدی بروجردی (1333 ش) برهان روشن در عدم تحریف قرآن (البرهان علی عدم تحریف القرآن)، طهران: بوذر جمهری مصطفوی، 190 ص. (البرهان علی عدم تحریف القرآن)

[1]. وى پدر مرحوم حجت‌الاسلام حاج شيخ محمدحسین بروجردى و نياى مرحوم دكتر محمود بروجردى نيز ابوالزوجه مرحوم آیت‌الله‌العظمی گلپايگانى بود.

[2]. وبگاه رسمی معظم له با عنوان «دلایل مصونیّت قرآن از تحریف» به نشانی makarem.ir