درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018
بروجردی، مهدی
1394/06/29 1018

بروجردی، مهدی

 آیت‌الله میرزا مهدی بروجردی (1300- 1389 ق) از شاگردان آيات عظام عبدالكريم حائرى و آقا نورالدين عراقى بود. او پدربزرگ داماد امام خمينى است[1].

 

[معرفی اجمالی]

آیت‌الله میرزا مهدی بروجردی (1300- 1389 ق) از شاگردان آيات عظام عبدالكريم حائرى و آقا نورالدين عراقى بود. او پدربزرگ داماد امام خمينى است[1].

[عقیده: کتابنا واحد]

آیت‌الله مهدی بروجردی کتاب ارزشمند «برهان روشن در عدم تحريف قرآن» را نوشته است. آیت‌الله مکارم شیرازی مطالعه این اثر را به فارسی‌زبانان توصیه کرده است[2]. نص پایانی کتاب «البرهان علی عدم تحریف القرآن» چنین است:

«در خاتمه گفته می‌شود در ظرف یک هزار و سیصد و هفتاد و کسری از نزول قرآن که دشمن‌های او کمر بر محو و نابودی بستند و کوچک‌ترین حرف رشته تحریف و کم‌وزیادی او بود؛ علاوه بر عجز و ناتوانی آنان، همه‌روزه از دانشمندان فلاسفه آن‌ها در پیرامون عظمت و حقایق قرآن کلماتی ظاهر و منتشر شد؛ بلکه کتاب‌هایی در دسترس افراد گذارده‌اند که موجب بسی شگفت و تعجب است و همین واقعیت و نورانیت خود قرآن است که تاکنون از چنگال دشمن نجات گرفته و به موقعیت خود معرفی نموده به آیه شریفه (انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون)؛ و مولوی هم به نظم درآورد:

مصطفی را وعده کرد الطاف حق

تو بمیری و نمیرد این سبق

من کتاب معجزت را حافظم

بیش و کم کن را ز قرآن رافضم

کس نماند بیش و کم کردن در او

تو به از من حافظی دیگر مجو»   (بروجردی، 1333: 190)

منابع

مهدی بروجردی (1333 ش) برهان روشن در عدم تحریف قرآن (البرهان علی عدم تحریف القرآن)، طهران: بوذر جمهری مصطفوی، 190 ص. (البرهان علی عدم تحریف القرآن)

[1]. وى پدر مرحوم حجت‌الاسلام حاج شيخ محمدحسین بروجردى و نياى مرحوم دكتر محمود بروجردى نيز ابوالزوجه مرحوم آیت‌الله‌العظمی گلپايگانى بود.

[2]. وبگاه رسمی معظم له با عنوان «دلایل مصونیّت قرآن از تحریف» به نشانی makarem.ir