درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 26 مهر 1397 7 صفر 1440 Thursday 18 October 2018
ایازی، سید محمدعلی
1394/06/24 873

ایازی، سید محمدعلی

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی ایازی (متولد 1333 ه.ش) روحانی معاصر و تحصیل‌کرده حوزه‌های علمیه مشهد و قم است.

 [معرفی اجمالی]

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی ایازی (متولد 1333 ه.ش) روحانی معاصر و تحصیل‌کرده حوزه‌های علمیه مشهد و قم است. از استادان او می‌توان به آیات عظام حسین وحید خراسانی، آقا موسی زنجانی و فاضل لنکرانی، حسینعلی منتظری و شیخ جواد تبریزی اشاره کرد.

[عقیده: کتابنا واحد]

او آثار مختلفی در حوزه علوم قرآنی نوشته است؛ چون «شناخت نامه تفاسیر نگاهی اجمالی به 130 تفسیر برجسته از مفسران شیعه و اهل سنت»، «مصحف امام علی (ع)» و کتاب «جامعیت قرآن».

او در کتاب جامعیت قرآن به تحریف ناپذیری قرآن تصریح ‌کرده است. (ایازی، 1378: 45)

منابع

سید محمدعلی ایازی (1378 ه.ش) جامعیت قرآن، رشت، کتاب مبین.

محمدعلی ایازی (1380 ه.ش) مصحف امام علی (ع) تهران، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.