درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

يكشنبه 27 مرداد 1398 16 ذی‌الحجه 1440 Sunday 18 August 2019
امینی تبریزی، عبدالحسین
1394/06/10 1428

امینی تبریزی، عبدالحسین

 

آیت‌الله علامه عبدالحسین امینی (1390-1320 ه.ق) فقیه، مورخ و محدث بزرگ شیعه در دوران معاصر است که در عصر حاضر، نقش مهمی در تثبیت مسیر فکری شیعه ایفا کرده است.

 

آیت‌الله علامه عبدالحسین امینی (1390-1320 ه.ق) فقیه، مورخ و محدث بزرگ شیعه در دوران معاصر است که در عصر حاضر، نقش مهمی در تثبیت مسیر فکری شیعه ایفا کرده است. از استادان او می‌توان به آیات عظام میرزا حسین نائینی (1355-1276 ه.ق) صاحب کتاب «تنبیه الامة و تنزیه الملة»، عبدالکریم حائری یزدی (1355-1276 ه.ق) بنیان‌گذار حوزه علمیه قم و محمدحسین غروی اصفهانی (1361-1296 ه.ق) اشاره کرد.در مجموعه کتاب «الغدیر فی الکتاب و السنة و الادب» به‌ویژه در مجلد سوم آن مانند نقد مطالب کتاب الفصل فی الملل و النحل، به اتهام دروغین مبنی بر اعتقاد شیعه به تحریف قرآن پاسخ داده است.

منابع

عبدالحسین امینی (1414 ه.ق) الغدیر فی الکتاب و السنة و الادب، بیروت، مؤسسة الأعلمی للمطبوعات.