درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 1 مهر 1398 23 محرم 1441 Monday 23 September 2019

 

[معرفی اجمالی]

دکتر ابوالوفاء التفتازانی، متولد 1930 م استاد فلسفه اسلامی در دانشگاه قاهره بود.

[عقیده: کتابنا واحد]

او تأکید دارد که شیعه و سنی در اصول عقاید اسلام با یکدیگر متفق‌اند و اختلاف در مسألة امامت است. در فقه نیز جز پاره‌ای از احکام فرعی مانند متعه با یکدیگر هم‌داستان‌اند. نص صریح او چنین است:

«والاتفاق بین السنة والشیعة فی أصول العقائد ظاهر جلّی، و ذلک اذا استثنیا مسألة الإمامة، إذ یری أهل السنة أنها قضیة مصلحیة تُناط باختیار العامُة، علی حین یراها الشیعة قضیة أصولیة، و أن الإمام المنصوص علیه هو علیّ (رضی‌الله‌عنه) و أن الإمامة لا تخرج من أولاده، و إن خرجت فبظلم، أو تقیّة، و تنحصر الإمامة عندهم فی إثنی عشر إماماً. و الإتفاق بین السنة والشیعة فی الأحکام الفقهیة واضحٌ بَیِّین، وذلک إذا استثنَینَا الخلاف حول بعض الأحکام الفروعیة، مثل «نکاح المتعة» الذی ثبت نسخه عند أهل السنة ولم یثبت عند الشیعة.» (رضوی، 1426: 287)

منابع: رضوی کشمیری، سید مرتضی. 1426. البرهان علی عدم تحریف القرآن. بیروت (ط 1) الامیرة للطباعة و النشر و التوزیع