درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

يكشنبه 27 مرداد 1398 16 ذی‌الحجه 1440 Sunday 18 August 2019
احمدی، محمدحسن
1394/05/12 1970

احمدی، محمدحسن

 

دکتر محمدحسن احمدی استادیار دانشگاه تهران (پردیس قم) و دارای تحصیلات حوزوی و دانشگاهی است. محمدحسن احمدی دارای مدرک دکتری علوم قرآن و حدیث (1389 ه.ش) از دانشگاه تربیت مدرس تهران است

 

 

دکتر محمدحسن احمدی استادیار دانشگاه تهران (پردیس قم) و دارای تحصیلات حوزوی و دانشگاهی است. محمدحسن احمدی دارای مدرک دکتری علوم قرآن و حدیث (1389 ه.ش) از دانشگاه تربیت مدرس تهران است. عنوان رساله دکتری او «ابزار شناسی علم تاریخ در تفسیر آیات تاریخی قرآن کریم» و عنوان پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد او «بررسی نقش غالیان در روایات تحریف قرآن» است.

مقالاتی نیز در این زمینه دارد که عناوین آن‌ها عبارت‌اند از: «غالیان و اندیشه تحریف قرآن»؛ «محدثان شیعه و آسیب‌شناسی روایات تحریف قرآن» و «تأملی در تفسیر آیه شریفه یحرفون الکلم عن مواضعه».

منابع

محمدحسن احمدی، بررسی نقش غالیان در روایات تحریف قرآن. پایان‌نامه کارشناسی ارشد:

محمدحسن احمدی، (مقاله) محدثان شیعه و آسیب‌شناسی روایات تحریف قرآن (فصلنامه شیعه شناسی، زمستان 1385، شماره 16، ص 115 تا 123)

محمدحسن احمدی، (مقاله) «تأملی در تفسیر آیه شریفه یحرفون الکلم عن مواضعه» (فصلنامه مطالعات تفسیری: تابستان 1391، سال 3 - شماره 10، ص 31 تا 44)

محمدحسن احمدی، (مقاله) «غالیان و اندیشه تحریف قرآن» (فصلنامه علوم حدیث: تابستان 1388، شماره 52، ص 186 تا 223)