درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018
سيماي پيامبر اعظم (ص) در کشف المحجوب هجويري
1395/05/24 554

سيماي پيامبر اعظم (ص) در کشف المحجوب هجويري

سيماي پيامبر اعظم (ص) در بسياري از آثار منثور و منظوم ادب فارسي به نحوي شايسته بازتاب يافته است که گوياي علاقه مندي و دلباختگي نويسندگان آثار به آن حضرت است.

 

 

 

چکیده: 

سيماي پيامبر اعظم (ص) در بسياري از آثار منثور و منظوم ادب فارسي به نحوي شايسته بازتاب يافته است که گوياي علاقه مندي و دلباختگي نويسندگان آثار به آن حضرت است. كتاب كشف المحجوب يکي از متون هاي گران سنگ زبان فارسي در قرن پنجم، است. هجويري، پس از اشاره به آيه هاي قرآن، به سخن رسول (ص) و روش و منش آن بزرگوار استناد كرده است. نشان دادن برتري هاي پيامبر اعظم (ص) و تاکيد بر مهرباني و محبت او و ضرورت معرفت بيشتر آن حضرت، هدف اين مقاله است. بدين منظور، مباحثي چون مقايسه پيامبر اعظم (ص) با پيامبران ديگر مثل موسي و ابراهيم و داود (ع)، اخلاق و رفتار پيامبر به ويژه مهر و محبت و بخشندگي و بخشايندگي او، روحيه عبادي و عرفاني پيامبر مثل نماز و روزه و سرانجام خواب و بيداري پيامبر اعظم (ص) که در کشف المحجوب هجويري آمده، در اين جستار بررسي شده است. حاصل اين تحقيق نشان مي دهد پيامبر اعظم (ص) مهربان و با محبت، بخشنده و کريم، کارگر و مشتاق در طاعت حق و محبوب و منظور حق تعالي بوده است

0 نظر