درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018
علمای جهان اسلام باید توطئه های دشمنان را خنثی کنند
1394/08/10 941

علمای جهان اسلام باید توطئه های دشمنان را خنثی کنند

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خواستار نقش آفرینی بیشتر علمای شیعه وسنی برای همگرایی بین مسلمانان شد و تاکید کرد: علمای جهان اسلام باید توطئه های دشمنان را خنثی کنند.
   آیت الله محمد علی تسخیری در سخنانی در هم اندیشی علمی مذهبی پژوهشگاه مطالعات تقریبی که عصر امروز در قم برگزار شد، با تاکید بر نقش مهم علما در نهادینه کردن وحدت اسلامی در بین آحاد ملتهای اسلامی، اظهار داشت: علمای اسلامی اعم از شیعه و سنی باید توطئه های دشمنان اسلام را خنثی کنند و با همگرایی بین خود اعتماد به نفس مسلمانان را به انها بازگردانند.

  وی افزود: علما باید روح فداکاری و ایثار را در نفوس مسلمین احیا کنند و اندیشه تقریب و وحدت اسلامی از دیگر مسائلی است که باید در بین مسلمانان نهادینه سازند.   دبیرکل سابق مجمع جهانی تقریب در ادامه با اشاره به ابعاد گسترده مفهوم تقریب و وحدت، افزود: این مسئله جای کار بسیار دارد؛ و باید مفاهیم اساسی آن به خوبی برای عامه مردم تبیین شود.   آیت الله تسخیری در ادامه با اشاره به نقش مجمع تقریب در زمینه معرفی این مفهوم در جامعه اسلامی، خاطرنشان کرد: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از دیرباز تاکنون با این هدف فعالیت می کند و در مسیر توسعه این مفهوم در جهان اسلام از هیچ تلاشی دریغ نکرده است.   وی افزود: وحدت اسلامی هدف اصلی و غایی مجمع تقریب است؛ اما در عین حال معتقدم علما نیز باید در کنار مجمع تقریب در این مسیر بکوشند و راههای از بین بردن اختلافات مذهبی را بررسی و حقایق قرانی را برای مسلمانان تبیین کنند.

0 نظر