درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 1 بهمن 1398 25 جمادی‌الاول 1441 Tuesday 21 January 2020

کتاب «تاريخ نوين جهان اسلام» نوشته پروفسور رينهارد شولز استاد دپارتمان مطالعات اسلامي دانشگاه برن سوئيس يکي از جديدترين کتاب هايي است که طي چند سال گذشته در ارتباط با جهان اسلام در قرن بيستم تاليف شده است.

 تاریخچه حضور مسلمانان در آمریکا به زمان فتح این قاره باز می گردد. به طوری که همراه با فاتحان سرزمین های جدید، عده ای از مسلمانان نیز قدم بر قاره آمریکا نهادند.

جهان اسلام به اصطلاح به سرزمين هايي گفته مي شود که بيشينه مردمان آن پيرو دين اسلام باشند. جهان اسلام در حال حاضر سرزميني با ترکيبي متنوع از نظر ويژگي هاي انساني و بسترها و شرائط طبيعي را شامل مي شود

یکی از ویژگی‌های استعمار بریتانیا حضور میدانی عوامل آن در مستعمراتش بود. آنان با شور و اشتیاقی زائدالوصف و تحمل مشقات بسیار، سراسر سرزمین‌‌های اسلامی را به امید یافتن معادن و ثروت‌های آن مناطق و نیز شناخت فرهنگ و رسوم و عقاید ملل مختلف، سیر می‌کردند و به صورتی منظم مشاهدات خود را ثبت و ضبط می‌کردند.

بی‌دردی ما بر بی‌درمانی معضل کشمیر افزوده است. ابتدا مسلمانان جهان باید بتوانند بر این مشکل بزرگ که زائیده سیاست‌های استعماری است، فائق آیند. بخش مهمی از حل موضوع کشمیر در این رمز بزرگ نهفته است.

 

بررسی کلی تاریخ اسلام نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین رویارویی سپاه اسلام با دشمن در "جنگ احزاب" بوده است.

سیاست خارجی جوامع آفریقایی و کشورهای اسلامی از جمله غنا حرکت‌هایی نظیر سلفی‌گری، شیعه‌گری و تیجانیه‌گری را توسعه داده است، در حالی که این حرکت‌ها دارای انگیزه‌های خارجی است، گسترش آن‌ها بستگی به شرایط داخلی و محلی دارد

از نگاه آل سعود، فرزندان امّت اسلامی باید کفش و دمپایی و عینک عبدالعزیز آل سعود را به خاطر سپارند، ولی یادی از خانه‌ها و قبورِ بزرگان اسلام همچون حضرت خدیجه (س) و صحابه والامقام رسول خدا (ص) نکنند.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خواستار نقش آفرینی بیشتر علمای شیعه وسنی برای همگرایی بین مسلمانان شد و تاکید کرد: علمای جهان اسلام باید توطئه های دشمنان را خنثی کنند.

 آگاهی از تهدیدها، چالشها، امکانات و فرصتها از ملزومات امت به حساب می‌آید. تهدیدها و چالشها باعث می‌شود که آحاد و اقشار امت ضرورت وحدت را بیشتر لمس نموده و گامهای عملی آن را با علاقه‌مندی تمام بردارند