درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 31 شهريور 1397 11 محرم 1440 Saturday 22 September 2018
رمضان در هند؛ همگامی هندوها با مسلمانان
1395/03/18 649

رمضان در هند؛ همگامی هندوها با مسلمانان

 

ماه مبارک رمضان همه ساله در کشور 72 ملت با برگزاری آئین های ویژه که نشان دهنده تنوع فرهنگی این کشور است،با شکوه فراوان برگزار می شود.
 

 

 

  بیش از 200 میلیون مسلمان هندی بنا بر فتاوای علمای دینی امروز (سه شنبه ) را بعنوان نخستین روز از ماه مبارک رمضان آغاز کردند .مسلمانان هندوستان در دهه سوم شعبان با غبار روبی مساجد،امام باره ها،حسینیه ها و اماکن مذهبی در شهرهای مختلف خود را برای ماه میهمانی خدا آماده می کنند.مساجد و اماکن مذهبی پیش از ماه مبارک رمضان برای جذب هرچه بیشتر مردم و جوانان به این اماکن، رنگ آمیزی و با پارچه های رنگارنگ تزیین می شوند.بازارها نیز دراین کشور رنگ رمضان به خود می گیرند و دربخش های غیر مسلمان با اختصاص غرفه هایی اجناس ویژه ماه مبارک رمضان را عرضه می کنند.ماه میهمانی خدا در کشور 72 ملت به واسطه تنوع فرهنگی با بسیاری از کشورهای دیگر تفاوت زیادی دارد به گونه ای که بسیاری از غیر مسلمانان و حتی هندوها علاوه بر روزه گرفتن با برپایی سفره ای افطاری از روزه داران پذیرایی می کنند.'سونیل شریواستاوا ' که یک هندو است می گوید من 14 سال است که هر سال درماه مبارک رمضان روزه می گیرم .این کار به من یک قدرت درونی می کند.وی خاطرنشان کرد من با اصرار یکی از دوستان مسلمانم تشویق به روزه شدم و بعد از آن به واسطه احساس خوبی به من دست داد همه ساله دراین ماه روزه می گیرم حجت الاسلام مهدی مهدوی پور نماینده ولی فقیه در هندوستان درجمع مبلغان دینی در مسجد 'پنجه شریف ' دهلی از علمای دینی خواست که درماه مبارک رمضان ، در راستای آشنایی هرچه بیشتر مردم با معارف اسلامی و بهره گیری از برکات این ماه الهی تلاش کنند.وی با اشاره به محرومیت شدید مردم بسیاری از مناطق هندوستان خاطرنشان کرد بسیاری از مبلغان با کمترین امکانات و بدون داشتن وسایل خنک کننده در گرمای شدید به تبلیغ مشغول هستند .نماینده ولی فقیه در هندوستان برگزاری دوره های آموزشی قرائت قرآن و پاسخ به سئوالات دینی مردم را ازجمله وظایف اصلی مبلغان ذکر کرد و بر بهره گیری هرچه بیشتر از ماه میهمانی خدا تاکید کرد.روزه داران هندی معمولا روزه خود را با نمک ،آب گرم و خرما باز می کنند وبعد برنج و نان، عدس پخته ،حلیم و هریس با فلفل و ادویه زیاد صرف می شود.پای ثابت سفره های افطار و سحر مسلمانان هندی، غذا خاصی به نام غنجی است که از ترکیب برنج، گوشت، درست می شود. نوشیدنی های خاص ماه رمضان هم در این کشور، آب لیمو و شیر مخلوط با آب است که هندی ها معتقدند این نوشیدنی انرژی روزه دار را برای عبادت شبانه افزایش می دهددر هند ،سحرخوان ها جایگاه مهمی دارند. آنها پیش از نماز صبح مردم را از خواب بیدار می کنند تا عبادت سحرگاهی را به جا بیاورند و سحری بخورند و در پایان ماه رمضان هدیه ای از مسلمانان هر محله دریافت می کنند.برگزاری نماز های پنجگانه در مساجد ، جلسات سخنرانی و قرائت قرآن نیز در طول ماه مبارک رمضان در مساجد و اماکن مذهبی برگزار می شود.مسلمانان هند درشب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان به زیارت اهل قبور می روند و برسر قبر آنها قرآن تلاوت می کنند.مسلمانان هندی در آخرین جمعه ماه مبارک ر مضان علاوه بر شرکت در مراسم روز جهانی قدس در مراسم ویژه ای که 'جمعه وداع' نامیده می شود، شرکت می کنند .شرکت در مراسم احیاء شب بیست و یکم ماه رمضان یکی از مهمترین برنامه های مسلمانان هند در ماه مبارک رمضان است و درصبح روز شهادت امام علی (ع) در مراسم ویژه تشییع نمادین پیکر آن حضرت شرکت می کنند.*آساق*

0 نظر