التعريف بالمجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الاسلامية

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

.

.

.

گزارشی از برگزاری دومین همایش علمی سیره امام رضا (ع)
2018/11/12 1332

گزارشی از برگزاری دومین همایش علمی سیره امام رضا (ع)

 

 

دومین همایش علمی «سیره امام رضا (ع) آموزه‌ها و کارکردها» با عنوان «جایگاه و نقش سادات رضوی ایران در احیای فرهنگ اهل‌بیت (ع)» با حضور اساتید حوزه و دانشگاه  در سالن همایش‌های پژوهشگاه مطالعات تقریبی قم برگزار شد.

در این همایش که 20 آبان ماه برگزار شد حجت‌الاسلام ‌والمسلمین سید منذر حکیم رئیس پژوهشکده الذریه النبویه ، با اشاره به‌ضرورت علم نسب‌شناسی بیان داشت: سوره مبارکه کوثر مهم‌ترین پیام الهی برای جامعه بشری است و خدای تعالی برای پیشرفت بشریت کوثری با خیر کثیر و دائمی در نظر گرفته است.

وی تصریح کرد: این چشمه جوشان کوثر که در اختیار حضرت محمد (ص) و آل ایشان تجلی پیداکرده توانسته در این 15 قرن هدایت‌گری جامعه را در دست خود داشته و مردم را تعالی نزدیک‌تر کند.

رئیس پژوهشکده الذریه النبویه با اشاره به «أَ لَمْ تَرَ کَیفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً کَلِمَةً طَیبَةً کَشَجَرَةٍ طَیبَةٍ أَصْلُها ثابِتٌ وَ فَرْعُها فِی السَّماءِ» ابراز داشت: در قرآن کلمه کوثر یک‌مرتبه در سوره کوثر آمده، اما مفهوم این سوره درآیات فراوانی همچون آیه 24 سوره ابراهیم آمده است.

وی افزود: کوثر بودن و شجره طیبه در زندگی امام رضا (ص) و سادات رضوی به‌جای مانده از نسل ایشان کاملاً مشهود است، با تحقیقات که روی سادات رضوی شده به این نتیجه رسیده‌ایم این خاندان معظم فعالیت‌های فراوانی را در راستای فرهنگ شیعی به ثمر رسانده‌اند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حکیم گفت: آیت‌الله جوادی آملی می‌فرماید اگر سادات نبودند معلوم نبود در ایران اسلامی چه سرنوشتی داشتیم.

وی اضافه کرد: مردم امروز از تأثیر امام زادگان بی‌اطلاع‌اند و این امر در جامعه نیاز به تحلیل دارد و همکاران ما در بنیاد پژوهش‌های الذریة النبویة در موسوعه خود به این مسئله پرداخته‌اند.

رئیس پژوهشکده الذریه النبویه گفت: بحمدالله جامعه المصطفی اصل رشته نسب‌شناسی سادات را تصویب کرده است؛ ما در این رشته اول راه هستیم و مسیری بسیار طولانی در پیش داریم و امیدواریم که برکات فراوانی را با شبهه زدایی مشاهده کنیم و فعلاً کار رشته نصب شناسی سادات از ایران شروع‌شده و این بنا راداریم که این رشته به کلیه نقاط جهان که سادات زیسته‌اند ارسال شود.

در ادامه دکتر غلامرضا جلالی استاد دانشگاه و پژوهشگر با اشاره به نقش سادات رضوی در ایران خاطرنشان ساخت: با اندک تأملی در این حوزه و کندوکاو فعالیت‌های سادات رضوی متوجه می‌شویم که با چند جلسه به گستره این بحث نخواهیم رسید.

وی تصریح کرد: در مرحله نخست تاریخ تشیع پیش از آنی که در مشهد مورد جستجو قرار بگیرد در قم صورت گرفته، بدین علت که خراسان در آن زمان در کشمکش‌های مشکلات جامعه اسلامی به سر می‌برد.

 

این پژوهشگر دانشگاهی ابراز داشت: سادات موسوی دارای شخصیت‌های فراوانی بوده که سید محمد از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) یکی از اشخاصی است که در زمان تیموریان وجود داشته و امروز از مقبره ایشان به گنبد خشتی یاد می‌شود.

وی افزود: با انتقال یافتن نقابت سادات از دودمان خوش‌نام موسوی به نقابت سادات خراسان با عنوان سادات رضوی، شاهد پیشرفت‌های فراوانی در جامعه اسلامی بودیم.

جلالی گفت: میر شمس دین محمد و فرزند ایشان میر غیاث الدین عزیز توانستند، موقعیت سادات را در خراسان محکم کنند و باشخصیت‌ها برجسته ازبک ارتباط داشته و ارتباطات خود را در جریانات سیاسی زمان برقرار کردند.

وی افزود: ندر میرزا به زبان ترکی و یا نادر میرزا به زبان فارسی، محصول تعامل خاندان رضوی با شیبک خانان در ماوراءالنهر بوده است.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: در بین تیموریان نیز سادات رضوی تأثیرگذار بودند و این مسئله با مشاهده مقبره تیموریان و امیر تیمور گورکانی که پای مقبره میر سید برکه سیدی رضوی به خاک آرمیده است.

وی افزود: احترام شاه‌عباس به سادات رضوی و همچنین استحکام روابط بین صفویان و ازبکان همه و همه از آثار سادات رضوی بوده است.

دکتر جلالی بیان داشت: موقعیت‌های سادات رضوی مبتنی بر سیاست‌های اسلامی توانسته شرایط مشهد را تا به امروز از فتنه سالار خان، نادرشاه افشار، صفویه، مشروطه و ...نجات دهد و دوران گذر از تقیه با رهبری سادات رضوی صورت گرفت.

وی افزود: دودمان سازی سادات رضوی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های سادات است که در هیچ بخشی از سادات مشاهده نمی‌شود.

این پژوهشگر حوزه نسب‌شناسی اظهار داشت: سیاست‌های مالی سادات رضوی و اداره گسترده جامعه از مهم‌تریم ویژگی سادات رضوی بوده است، یکی از بزرگ‌ترین موقوفات رضویان مربوط به میرزا ابراهیم رضوی در دامنه کوه سنگی است که هم‌اکنون 16 هزار نفر در حال ارتزاق هستند.

وی ادامه داد: موقوفات و سیاست‌های رضویان سبب شده که سادات رضوی در کشورهای جهان همچون چین، آمریکا و کشورهای عربی با عزت زندگی کنند و قطعا در جهان تأثیرگذار هستند به‌ویژه در امور منطقه‌ای.

همچنین در ادامه این همایش  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین امرالله شجاعی راد پژوهشگر حوزوی با اشاره به جایگاه نقش سادات رضوی در احیای فرهنگ اسلامی گفت: با بررسی‌های انجام‌شده ما یک جلد کتاب 300 صفحه‌ای درباره نقش سادات رضوی در فرهنگی شیعی از مجموعه کتب موسوعة مولفی الامامیه را استخراج کرده‌ایم.

 

وی تصریح کرد: کتاب موسوعه مولفی الامامیه که هم‌اکنون 19 جلد آن به چاپ رسیده و این امید وجود دارد که تا 50 جلد و یا بیشتر به چاپ برسد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین شجاعی راد گفت: در این کتاب به بررسی فعالیت‌های شیعی با حروف الفبا پرداخته‌ایم که هم‌اکنون تا حرف «ض» رسیده‌ایم و این کتاب توانایی استخراج موضوعات فراوانی را دارد برای مثال بررسی شخصیت ابوعلی سینا یک موضوع خوب است که خود می‌تواند با مراجع موجود در این کتاب خود به یک موضوع تحقیقاتی تبدیل شود.

وی افزود: این 50 جلد بعد از تکمیل می‌تواند به‌افتخار شیعه تبدیل شود و ما فقط می‌توانیم این کتاب را که فقط آدرس‌دهی منابع شیعی که تمامی علوم دینی و غیردینی شیعیان را شامل می‌شود را به رخ جهان بکشیم و بگوییم این فعالیت شیعیان است.

این استاد حوزه و دانشگاه مطرح کرد: در این کتاب نام زنانی آمده که آن‌ها درزمینهٔ تألیف درخشیده‌اند و این درخشش نشانه ای از حرکت علمی شیعیان است، ما زنانی را می‌بینیم که بیش از 50 تألیف به نام خود ثبت دارند.

وی ادامه داد: کتب فراوانی در نسخ خطی موجود است که نام نویسندگان آن‌ها در بین اهل علم مشهور نیست و این عالمان شیعی گمنام مانده‌اند که این کتاب می‌توانند به‌خوبی از میراث شیعی پاسداری کند و به اهل علم و علمای گمنام شیعی را معرفی نماید.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین شجاعی راد ابراز داشت: سعی شده با پاورقی‌های انتقادی مجموعه موسوعه مولفی الامامیه با دیگر مجموعه‌ها متفاوت باشد زیرا این حاصل از تجمیع مصادر از سوی پژوهش‌های فراوان پژوهشگران ما است.

وی در پایان گفت: این موسوعه با مجموعه‌ای کمتر از 20 نفر در حال تکمیل شدن است و 50 موضوع متفاوت به‌صورت آدرس‌دهی صرف انجام‌شده است و اگر مقالات افراد گردآوری شود، این مجموعه شاید به حجم فراوانی برسد.

خاطر نشان می شود در پایان این همایش که به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی (نمایندگی قم) با مشارکت پژوهشکده الذریة النبویه برگزار شده بود از کتاب «ضیاء الابصار»  رونمایی شد.

 

 

0 comment

  1. Most Popular
  2. Latest
  3. Specials