التعريف بالمجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الاسلامية

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

.

.

.

 

هیاتی  متشکل از علما و اندیشمندان هند با حجت الاسلام والمسلمین نگهبان مدیر مجمع الحوار الاسلامی به نمایندگی از معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند .

 

حجت الاسلام والمسلمین نگهبان در این دیدار ضمن خوشامدگویی و تبریک عید مبعث اظهار داشت : مردم هندوستان را مردمی معتقد می دانیم  که در هر آیینی معتقد و ملتزمند و زندگی مسالمت آمیز آنها میتواند الگوی مناسبی برای تمام مردم دنیا باشد.

 

وی افزود : معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برای تحقق آرمان های وحدتی در جامعه اسلامی برنامه های ویژه ای در دستور کار دارد از جمله بحث معاطات علمی .

 

ایشان در توضیح طرح معاطات علمی گفت : از آنجا که هر چه به سرچشمه نزدیکتر باشیم آب گواراتر خواهد بود درطرح معاطات علمی دریافت اعتقادات و مفاهیم عقاید و مذاهب مختلف از طریق صاحبان آن مذاهب و عقاید خواهد بود برای مثال اگر بخواهیم عقاید و مبانی فقهی مذهب حنبلی را دریافت کنیم از متخصصین همان مذهب برای تبیین آن مذهب استفاده خواهیم کرد . ما معتقدیم که رعایت این اصل موجب خواهد شد اشتراکات مذاهب اسلامی بیش از پیش واضح و آشکار شود .

 

 

وی تاکید کرد : معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در راستای تقویت همکاری های علمی و پژوهشی با علمای هندوستان آماده هر گونه همکاری در زمینه های برگزاری نشست های علمی , برگزاری دوره های کوتاه مدت تقریبی  درایران و خارج از ایران , جذب مقالات و تالیفات خواهد بود .

 

در پایان حجت الاسلام والمسلمین نگهبان افزود : مجموعه معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از هر گونه انتقاد و پیشنهادی برای رسیدن به آرمان عزتمند امت اسلامی استقبال می کند .

 

همچنین هیات هندی پس از این دیدار از کتابخانه تخصصی پژوهشگاه مطالعات تقریبی بازدید کردند .

 

 

 

 

0 comment

  1. Most Popular
  2. Latest
  3. Specials