التعريف بالمجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الاسلامية

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 19 آذر 1397 1 ربیع‌الثانی 1440 Monday 10 December 2018

.

.

.

دیدار هیاتی از اساتید دانشگاه های اندونزی با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب
2018/12/04 11

دیدار هیاتی از اساتید دانشگاه های اندونزی با معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب

 

 

 

هیاتی از اساتید دانشگاه های اندونزی با حجت الاسلام والملسمین دکتر نبویان  معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد حجت الاسلام والملسمین دکتر نبویان ضمن خوشامدگویی، به اهمیت وحدت مسلمان اشاره کرد و افزود: وحدت مسلمین امری ضروری است و باید همه کشورهای اسلامی به آن اهتمام بورزند تا در سایه وحدت مانع از زورگویی های دشمنان شوند.

وی افزود: منظور ما از وحدت این نیست که مذاهب اسلامی در یکدیگر ذوب شوند یا دست از اعتقادات خود بردارند، بلکه منظور ما این است که شیعه و اهل سنت باید با تکیه بر اشتراکات فقهیی و عقایدی خود که بالغ بر ۹۰درصد است، باید نسبت به سازماندهی و تشکیل امت اسلامی بپردازند.

رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی در پاسخ این سئوال که وضعیت اهل سنت در ایران چگونه است ابراز داشت: در کشور ایران هیچ تفاوتی بین شیعه و سنی وجود ندارد و در مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و دیگر ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران نمایندگانی از اهل سنت حضوردارند .

وی گفت: ما مسلمانان باید به هر دو بعد اسلام عمل نماییم. بعد اول؛ اثباتی و ایجابی است مانند نماز، روزه، حج و ... . اما بعد دوم در اسلام سلبی و تحریمی است و مسلمانان موظف هستند به هر دو بعد عمل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان در توضیح بعد سلبی اسلام اظهار داشت: قرآن کریم می فرماید: فمن یکفر بالطاغوت و یومن بالله ... یعنی ابتدا به طاغوت کافر شوید سپس به خداوند ایمان بیاورید. طاغوت امروز همان امریکا و اسراییل هستند.

وی افزود: دلیل آشفتگی و شرایط اسف بار امروز جهان اسلام مثل سوریه، یمن، عراق و ... این است که کشورهای اسلامی مبارزه با طاغوت و کفار را سرلوحه خود قرار نداده اند.

دکتر نبویان تصریح کرد: کشور عربستان ۱۱۰ میلیارد دلار اسلحه از امریکا خرید و جدیدا هم ۴۵۰ میلیارد دلار برای حفاظت خود به امریکا داده اما امریکا به آنها لقب گاو شیرده داده است؛ زیرا به دشمن خدا پناه برده و خلاف قرآن عمل کرده است.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب با اشاره به لزوم استفاده از آموزه های قرآنی در زندگی افزود: باید نگاه تمدنی به قرآن کریم داشته باشیم و در تمام ابعاد زندگی اعم از اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و ...به  آموزه های اسلام رجوع نماییم.

وی در پایان تاکید کرد: ما طبق فرمایشات رهبری معظم ایران حضرت آیت الله خامنه ای  از تشیع لندنی و تسنن امریکایی دوری می کنیم زیرا آنها مسلمان واقعی نیستند بلکه بازیچه امریکا و انگلیس شده اند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین نگهبان مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی ضمن اشاره به بخش های اصلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: این مجمع به دنبال ایجاد امت واحده است و به همین منظور یکی از اهداف ما ایجاد گفتگوهای مستمر با علمای جهان اسلام است.

وی گفت: امروز دشمنان اسلام با سوء استفاده از غفلت علمای جهان اسلام، گروه های تندرو مانند داعش و القاعده را ایجاد و حمایت می کنند تا به وحدت مسلمین ضربه بزنند. و این وظیفه علماست که به آگاه سازی ملت های مسلمان بپردازند تا توطئه های دشمنان خنثی شود.

0 comment

  1. Most Popular
  2. Latest
  3. Specials