التعريف بالمجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الاسلامية

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 1 بهمن 1398 25 جمادی‌الاول 1441 Tuesday 21 January 2020

.

.

.

 

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حکیم الهی نماینده مقام معظم رهبری در جنوب شرق آسیا با حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب و رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر نبویان در آغاز فعالیت های معاونت فرهنگی و پژوهشگاه مطالعات تقریبی را تشریح و برای فعالیت های مشترک در زمینه های پذیرش مهمان از خارج از کشور، فعالیت های قرآنی، مباحث پژوهشی، برگزاری همایش ها و نمایشگاه ها اعلام آمادگی نمود.

در ادامه دکتر نبویان ضمن قدردانی از حضور گرم و صمیمی نماینده مقام معظم رهبری در جنوب شرق آسیا تاکید کرد: کار ماندگار تربیت نیروی انسانی ست و می توان با اعزام استاد، دوره کاملی از معرفت شناسی فارغ از مباحث شیعه و سنی برای جامعه نخبگان آن مناطق تبیین نمود.

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: پروژه های دشمن شناسی و جنگ نرم برای شناخت نقشه های جدید دشمنان اسلام و قرآن موضوعات مناسبی است که باید مد نظر باشد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر حکیم الهی با اشاره به تحولات جنوب شرق آسیا اظهار داشت: حضور فیزیکی جریان های تکفیری در جنوب شرق آسیا آغاز شده است. در فیلیپین، جنوب تایلند و بخشهایی از چین که متاسفانه با توجه شرایط آن مناطق اکثرا موفق می شوند. به نظرم این مناطق آبستن حوادث مهمی خواهدبود.

وی تاکید کرد: برخی کشورها در این مناطق سرمایه گذاری های کلان کرده و بورسیه های چند هزار نفری برای مقاصد خود انجام می دهند.اروپا، استرالیا، کانادا ، عربستان و امریکا به شدت در حال فعالیت و تامین گروه های اسلامی خاص در این مناطق هستند.

نماینده مقام معظم رهبری در جنوب شرق آسیا افزود:  اسلام از 3 طریق تجار گجرات هند( شیعه اسماعیله) ، تجار ایران و حضرموت یمن وارد این مناطق شده است و بنیان های کلامی شیعه  هنوز بر این مناطق حاکم است.

وی افزود: اخیرا هجمه های فراوانی به شیعه وارد شده بود که وزارت دین کشور اندونزی تحقیقی در مورد فعالیت های شیعه انجام داد که آیا شیعه واقعا خطرناک است و باید از آنها ترسید؟ اما نتیجه این تحقیق این بود که فعالیت های شیعیان نه تنها مشکلی ندارد بلکه به جهت روحیه اعتدال و دور از افراط گری نیاز کشور اندونزی است.

 

وی در پایان موارد همکاری از ناحیه معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را ستود و از دکتر نبویان برای همکاری های علمی در حوزه جنوب شرق آسیا دعوت کرد.

0 comment

  1. Most Popular
  2. Latest
  3. Specials