التعريف بالمجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الاسلامية

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

جمعه 15 آذر 1398 8 ربیع‌الثانی 1441 Friday 6 December 2019

.

.

.

حضور هیاتی از علمای کشور اندونزی در مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی
2018/12/08 971

حضور هیاتی از علمای کشور اندونزی در مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی

 

 

هیاتی علمایی عضو مجلس العلمای اندونزی به نمایندگی وزیر دین کشور اندونزی میهمان مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی بوده­اند. این هیات به منظور تحقیق میدانی در موضوع الگوهای فعالیت­های قرآنی در برخی کشورهای اسلامی عازم ایران شده­ و سپس به کشورهای ترکیه، مصر و عربستان سفر خواهند کرد.

حجت الاسلام والمسلمین نگهبان مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی طی این دیدار به تبیین مبنای وحدت و تقریب مذاهب اسلامی و شرح فعالیت­های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی پرداخت و به پرسش های میهمانان در موضوعات دشمن شناسی و راه عبور از شعار و ایجاد وحدت واقعی در بین مسلمانان و آینده پیش روی مسلمانان پس از فرض ایجاد وحدت پاسخ داد.

ایشان ابتدا به موضوع حفظ قرآن پرداخت و گفت حفظ قرآن را نباید به حفظ الفاظ آن محدود کرد بلکه علاوه بر آن باید در مقام عمل هم دستورات آن را در جامعه اسلامی نهادینه و حفظ نمود. دشمنان اسلام از حفظ الفاظ قرآن و انجام ظواهر دین واهمه ای ندارند، اما نسبت به روح دین که همانا مقاومت در برابر استکبار و طاغوت است حساس هستند و از آن ممانعت می کنند. مسلمانان باید وظیفه خود را  نسبت به تحقق حکومت الهی بدانند و به آن عمل نمایند.

وی در تبیین مبنای وحدت و تقریب گفتند: خداوند متعال در ارتباط مسلمانان با اهل کتاب می فرماید: بگو: ای اهل کتاب، بیایید از آن کلمه حق که میان ما و شما یکسان است پیروی کنیم که به جز خدای یکتا را نپرستیم، و چیزی را با او شریک قرار ندهیم، و برخی را به جای خدا به ربوبیّت تعظیم نکنیم، پس اگر از حق روی گردانند بگویید: شما گواه باشید که ما تسلیم فرمان خداوندیم. به طریق اولی مسلمانان در ارتباط و تعامل با یکدیگر باید این دستور را سرلوحه کار خود قرار دهند.

وی تصریح کرد: مسلمانان در بیش از 90 درصد اعتقادات و احکام فقهی اشترک دارند و بر مبنای این مشترکات جایی برای اختلاف نمی ماند. وضعیت پر آشوب جهان اسلام ناشی از نافرمانی از دستورات صریح قرآن است.

مدیر مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی در شرح فعالیت های مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی افزود: این مجمع در عرصه های مختلف دینی، اجتماعی، بانوان، جوانان و سایر اقشار جامعه فعالیت دارد. کتاب­های بسیاری در موضوعات فقهی، عقایدی و اجتماعی به صورت مقارن تولید و چاپ نموده است. همچنین به منظور ایجاد صلح و وحدت و رونق بخشیدن به امور مختلف جامعه اسلامی ارتباطات زیادی با علمای کشورهای اسلامی برقرار کرده است.

وی در جواب به این سئوال که دشمن اسلام و مسلمانان در حال حاضر چه کسی است؟ گفتند: امروز اسراییل و امریکا و انگلیس دشمن اصلی اسلام و جامعه اسلامی هستند و دوستی و پیروی از اینها نیز مخالفت با آیه قرآن است که فرموده: اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد دشمن من و دشمن خودتان را به دوستى نگزینید. متاسفانه امروز سران بعضی از کشورهای اسلامی با منفعت طلبی و نادانی عزت و شوکت و سرمایه جامعه اسلامی را به وعده های توخالی و دروغین دشمنان فروخته اند و تمام توهین ها و تحقیرها را به جان خریده اند. اقشار مختلف جامعه اسلامی باید آنها را از این رفتار باز دارند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین نگهبان افزود: ما آمادگی داریم تا با برگزاری دوره های کوتاه مدت در زمینه های گوناگون در ایران و کشور اندونزی به تعامل هر چه بیشتر با علمای اندونزی بپردازیم. و از تمام علمای جهان اسلام مخصوصا کشور اندونزی دعوت می کنیم تا با حضور در کشور ایران از نزدیک با اندیشه تقریبی و وحدتی جمهوری اسلامی ایران آشنا شوند و نیز ما را از انتقادات و پیشنهادات خود بهره مند سازند. 

در بخش دیگر این دیدار که به منظور معرفی فعالیت های قرآنی جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید، حجت الاسلام والمسلمین احمدی شاهرختی مدیر اداره کل امور قرآنی مجمع جهانی تقریب با اشاره به ضرورت رجوع به قرآن گفت: در مباحث تقریب و وحدت اسلامی قرآن کریم بدیل ندارد. همه فرق، قرآن را قبول دارند و معتقدند در قرآن هیچ تحریفی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: دشمنان و وهابیت از همین وفاق که گفته شد سوء استفاده کردند و می گویند قرآن شیعه و سنی باهم متفاوت است. اما علمای جهان اسلام با آگاهی کامل این توطئه ها را خنثی کردند.

وی با اشاره به اهمیت حفظ قرآن افزود: حفظ قرآن کریم بخشی از پازل قرآن است. حافظ قرآن باید ضمن حفظ آیات، معانی آنرا نیز بیاموزد تا بتواند آنرا در زندگی خود رهنما قرار دهد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی شاهرختی تاکید کرد: قبل از انقلاب اسلامی ایران هرچند مفسران خوبی داشتیم اما حتی یک حافظ حرفه ای در ایران وجود نداشت زیرا حکومت ایران  سکولار و تحت حمایت امریکا بود.

وی در ادامه گفت: با آمدن امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مردم راه نجات را یافتند زیرا امام خمینی قرآن را محور قوانین و حکومت داری قرار داد.

در ادامه این دیدار آقای سلیمان پور حافظ بین المللی قرآن کریم به نمایندگی از هزاران حافظ کل قرآن در قالب های مختلف حفظ به سوالات قرآنی مهمانان اندونزیایی که حافظ قرآن بودند  پاسخ گفت که همه را به تحسین واداشت.

لازم به ذکر است این هیات طبق برنامه از جامعة القرآن الکریم بازدید و با حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی دیدارنمودند و به صورت اجمالی با روش فعالیت آن مجموعه آشنا شدند.

جناب آقای دکتر فؤاد ظُهَری عضو مجلس العلمای کشور اندونزی ضمن تشکر از حسن استقبال و پذیرایی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: بسیار خوشحالیم که از نزدیک با مردم و فرهنگ ایران آشنا شدیم و امیدوارم که این نگاه به جهان اسلام فراگیر شود. ما از پیشنهادهای شما استقبال می کنیم و تمام موضوعات را به وزیر محترم دین منتقل خواهیم می کنیم و همچنین در مجلس العلماء نیز مطرح می کنیم و با حفظ ارتباط و تعامل فعالیت های مشترکی را انجام خواهیم داد.

در پایان مقرر گردید مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی تفاهم نامه پیشنهادی را تنظیم نموده تا ان شاء الله با تایید طرفین به مرحله اجرا درآید.

0 comment

  1. Most Popular
  2. Latest
  3. Specials