التعريف بالمجمع العالمي للتقريب بين المذاهب الاسلامية

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

شنبه 5 بهمن 1398 29 جمادی‌الاول 1441 Saturday 25 January 2020

.

.

.

حضور جمعی از خبرنگاران کشور عراق در پژوهشگاه مطالعات تقریبی
2019/02/19 1009

حضور جمعی از خبرنگاران کشور عراق در پژوهشگاه مطالعات تقریبی

 

 

 

جمعی از خبرنگاران کشور عراق با حضور در پژوهشگاه مطالعات تقریبی با استاد محمد ساعدی مولف و محقق بیش از 70 کتاب تقریبی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار که به همت مرکز گفتگوی مذاهب اسلامی برگزار شد استاد محمد ساعدی ضمن معرفی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به توضیح آثار مهم این مجمع پرداخت.

وی گفت: از مهمترین آثار این مجمع موسوعه گرانسنگ السنه النبویه فی مصادر المذاهب اسلامیه است که با تلاش 13 ساله  پژوهشگران مجمع جهانی تقریب در 20 مجلد به چاپ رسید و یک نسخه از آن برای علمای کشورهای اسلامی ارسال شد.

وی در ادامه افزود: چاپ بیش از 100 جلد مجله رساله التقریب یکی دیگر از آثار مهم مجمع جهانی تقریب در این سالها بوده است.

این مولف تقریبی در ادامه به برگزاری سی و دو دوره کنفرانس وحدت اسلامی اشاره کرد و گفت: کنفرانس وحدت اسلامی بزرگترین اجتماع سالانه علمای جهان اسلام است که هر سال با موضوعی خاص در تهران برگزار می شود که امسال به موضوع فلسطین اختصاص یافت و با استقبال علما و نخبگان جهان اسلام روبرو شد.

وی با اشاره به اندیشه های تقریبی امام خمینی (ره) اظهار داشت: امام خمینی (ره) یکی از تاثیرگذار ترین چهره های معاصر در وحدت جهان اسلام است که در کتاب البیع بیش از 30 صفحه در دفاع از وحدت اسلامی مطلب آورده است.

استاد محمد ساعدی تاکید کرد: چاپ کتاب در زمینه وحدت اسلامی به نوعی روشنگری محسوب می شود. داعش در طول 10 سال اخیر بیش از 3000 جلد کتاب چاپ کرد تا بتواند زمینه های تئوری حضور خود را تبیین کند و این نشان می دهد که علمای جهان اسلام برای مقابله با گروه های تکفیری وظیفه ای خطیر برعهده دارند.

وی در پایان به مهمترین نظریه های تقریبی اشاره کرد و افزود: نظریه ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه، نظریه سید امیرعلی هندی (متوفی 1928م) در کتاب مختصر تاریخ عرب، نظریه علی عیسی معمر از لیبی، نظریه آیت الله العظمی بروجردی، نظریه محمد صالح مازندرانی سمنانی و نظریه محمد مهدی شمس الدین از مهمترین نظریه های تقریبی محسوب می شوند.

 

 

0 comment

  1. Most Popular
  2. Latest
  3. Specials