درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018
گفتمان برادرانه بین اهل تسنن و تشیع بهترین راه حل است.
1394/10/12 695

گفتمان برادرانه بین اهل تسنن و تشیع بهترین راه حل است.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی: ما امروز گرفتار اختلاف هستیم که تنها راه درمانش گفتگوست. ما بهترین ها را داریم پیامبر، قرآن و عقل سلیم. که با اینها می توانیم متحد شویم.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان در مراسم اختتامیه بیت ونهمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران گفت: امروز ما قلبمان مجروح و غرق به خون است. وی افزود: دنیای استکبار و استعمار موفق شد کشورهای مسلمان را تجزیه کند. ما امروز گرفتار اختلاف هستیم که تنها راه درمانش گفتگوست. امام جمعه مسجد مکی زاهدان تاکید کرد :« ما دارای بهترین تمدن و فرهنگیم. ما بهترین ها را داریم پیامبر، قرآن و عقل سلیم. که با اینها می توانیم متحد شویم». مولوی اسماعیل زهی گفت:« ما از صدر اسلام تا الان باهم اختلاف داشته ایم و تا الان تاوانش را هم داده ایم. » این وظیفه سنگین را بر دوش علما نهاد و این کم کاری را از جانب ایشان دانست و پیشنهاد داد در دولتی که حرفش بر پایه اعتدال گرایی است گفتمان برادرانه بین اهل تسنن و تشیع بهترین راه حل است. وی عنوان کرد :«جامعه تسنن همواره مرزبان خوبی برای ایران در 8 سال دفاع مقدس بوده و صدها شهید داده است و از این به بعد هم اجازه نمی دهد یک وجب از خاک ایران کم شود. ما رغیب هم نیستیم رفیق همدیگریم.

0 نظر