درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018
شب شعر رسول مهربانی
1394/10/05 702

شب شعر رسول مهربانی

به مناسبت فرارسیدن خجسته میلاد پیامبر نور و رحمت، حضرت محمد (ص) و میلاد امام صادق (ع) و هفته وحدت، معاونت فرهنگی و پژوهشی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، برگزار می‏ کند: شب شعر رسول مهربانی(فارسی)، رسول الرحمه(عربی).

شب شعر رسول مهربانی(فارسی)، رسول الرحمه(عربی).  برخی از موضوعات مورد نظر به شرح زیر اعلام شده است.

پیامبر اعظم وجه اشتراک و اتحاد همه فرق اسلامی

پیامبر مهربانی اخوت و استقامت، مقاومت و بیداری اسلامی

پیامبر مهربانی؛ امت واحده و اتحاد شیعه و سنی

پیامبر مهربانی و نفی خشونت و تکفیر

پیامبر مهربانی و گذر از بحرانهای معاصر

علاقمندان می توانند سروده های خود را تا تاریخ  چهاردهم دیماه 94 به دبیرخانه دائمی شعر رسول مهربانی(معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی) به  آدرس الکترونیکی زیر ارسال کنند.

اشعار فارسی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اشعار عربی:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 علاقمندان برای ارسال اشعار به صورت مکتوب و نیز کسب اطلاعات بیشتر میتوانند با شماره تلفنهای زیر تماس گرفته و یا به آدرس اعلام شده مراجعه کنند.

02188822532:تلفکس

تهران خیابان طالقانی پلاک 248  طبقه سوم مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی معاونت فرهنگی

 

02537713937: تلفن 02537755464: فاکس

قم بلوار پانزده خرداد نبش کوچه 4 طبقه  3مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی معاونت فرهنگی

0 نظر