درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018
زیرساخت‌ها برای شکل‌ گیری فدراسیون توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی فراهم است
1394/10/07 722

زیرساخت‌ها برای شکل‌ گیری فدراسیون توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی فراهم است

 ماهيت نخستین اجلاس توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی این است که بتوانیم ارتباط خود را با بیگانگان به حداقل برسانیم و یک وحدت عینی و عملی میان کشورهای اسلامی برقرار کنیم

 

 

 

علم و فناوری محور جدید وحدت در دنیای‌ اسلام / زیرساخت‌های لازم برای شکل‌ گیری فدراسیون توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی فراهم است

 

 دکتر محمدرضا گلرو رئیس دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی در اين همايش در سخناني با اشاره به دخیل بودن استکبارجهانی در افول ستاره‌های جهان اسلام اظهار داشت: در طول تاریخ علما، دانشمندان و فرهیختگان زيادي ازجهان اسلام پایه‌ گذار نظم نوین جهانی درحوزه علوم و فناوری بودند اما با گذشت زمان به شکل کاملا ملموسی افول کردند که باید علل خاموش شدن ستاره‌های جهان اسلام در این حوزه واکاوي شود.

 

وی ايجاد فتنه و بحران در کشورهاي اسلامي را یکی از محورهای رخداد اين مهم دانست و افزود: قدرتهاي بزرگ با طراحي و اجراي فتنه و بحران در کشورهای اسلامی باعث اين نقص و کمبود شدند که اين مار تا امروز نيز مشهود است.

 

گلرو با اشاره به تاکيدات رهبر معظم انقلاب در يک دهه گذشته مبني بر ايجاد جنبش نرم افزاري در کشور و همچنين توليد علم و تبديل آن به ثروت

گفت: درپي اين منويات ایران‌ اسلامی دچار تحولات زیادی شد و همین موضوع باعث شد تا گفت‌وگوی جهان اسلام حول‌محور علوم و فنون به یک گفتمان اساسی و اصلی تبدیل شود.

 

معاون اجرایی مجمع‌ تقریب مذاهب‌اسلامی با بيان اينکه افراطی‌ گری‌های موجود در سطح منطقه خاورمیانه یکی از محورهای تفرقه‌افکنی و کمرنگ‌شدن وحدت بين کشورهای اسلامي است افزود: در سالیان گذشته بخصوص در 5 سال اخیر شاهد پیدایش گروهک‌های افراطی و تروریستی که تکفیرگونه منطقه را به چالش کشیده‌اند بوده ایم و مجمع تقریب مذاهب اسلامی یکی از سنگرهای اولی است که این مورد رسالت‌های گوناگونی را به گردن دارد به گونه‌ای که وحدت عملی می‌بایست در کشورهای اسلامی صورت پذیرد و تنها این وحدت بر حول محور فقهی و دینی نخواهد بود بلکه در سایر حوزه‌ها مانند حوزه‌های علوم و فناوری هم باید چنین وحدتی حاکم شود تا کشورهای اسلامی بتوانند دستاوردهای علمی خود را به اشتراک بگذارند.

 

وی در تشریح برگزاری اولین اجلاس توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی تصريح کرد: ماحصل این وحدت درحوزه علوم‌ و فنون برگزاری اولین اجلاس توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی است که از امروز برگزار می‌شود و تا سه شنبه ادامه دارد. ماهیت این اجلاس این است که بتوانیم ارتباط خود را با بیگانگان به حداقل برسانیم که یک وحدت عینی و عملی میان کشورهای اسلامی برقرار کنیم.

 

گلرو افزود: با این استراتژی در 6 ماه فعالیت دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی توانستیم در موقعیتی قراربگیریم که تمامی زیرساخت‌های لازم برای شکل‌ گیری یک نهاد و حتی فدراسیونی به نام توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی شکل گیرد و توانستیم در قطع ارتباط با بیگانگان ظرفیت‌های زیادی را به وجود آورده و قدم‌های موثری را برداریم.

 

رئیس دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی افزود: اگر ظرفیت کشورهای اسلامی که متعلق به تمام این کشورها است بالا برود بی‌شک ما را از هر گونه تحریم و وابستگی رها خواهد کرد که تحقق آن وجود یک باور جدی و قوی را طلب می‌کند چراکه ظرفیت منطقه بوجود آمدن چنین وحدتی را الزامی می‌کند.

 

پيش از برگزاري اين مراسم نمايشگاه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی با مشارکت توليدکنندگان صنعتي و برخي شرکتهاي دانش بنيان و باحضور

استاندار تهران و برخي مسئولان افتتاح شد.

 

0 نظر