درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 26 مهر 1397 7 صفر 1440 Thursday 18 October 2018
اتحادیه زنان مسلمان، می تواند نقش مهمی در وحدت داشته باشد
1394/10/07 1774

اتحادیه زنان مسلمان، می تواند نقش مهمی در وحدت داشته باشد

نشست هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان/ تأکید آیت الله اراکی بر نقش مهم زن مسلمان در مقابله با بحرانها آیت الله راکی در نشست هیأت امنای اتحادیه زنان مسلمان، بر نقش مهم زن مسلمان در حل بحرانهای دنیای اسلام تأکید کرد و گفت: نباید نقش مهم اتحادیه زنان مسلمان را در مسیر وحدت کوچک شمرد. تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۵۰ کد مطلب: 216392    دوازدهمین جلسه هیأت امنای اتحادیه زنان مسلمان به دبیر کلی خانم" طوبی کرمانی" در حاشیه بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی در هتل استقلال تهران برگزار شد.

"آیت الله اراکی" دبیر کل مجمع تقریب مذاهب و رئیس هیأت امنای اتحادیه در این نشست، طی سخنانی به نقش مهم زن مسلمان در حل بحرانهای دنیای اسلام  و مقابله با اسرائیل ویرانگر اشاره کرد. آيت الله اراکي به مشکلات موجود در برخی کشورهای اسلامی ازجمله فقر و بیسوادی در عربستان سعودی اشاره کرد و گفت: در عربستان سعودی شاهد پیشرفت علمی و تکنولوژی نیستیم و حتی اساتید دانشگاههای آن نیز از کشورهای دیگر هستند، این گونه مشکلات در کشورهای اسلامی باید حل شود و ثروت این کشورها به جای اینکه صرف کشتار و کمک به تروریسم شود، باید در راه پیشرفت علمی مورد استفاده قرار گیرد. وی در بخشی از سخنان خود، پیروزیهای ایران در مذاکرات هسته ای را یاد آور شد و گفت: ایران راستگویی خود را به کل دنیا ثابت کرد و آنهایی که سالها ذهنیت بدی در مورد ایران در دنیا به وجود آوردند، اعتراف کردند که در برابر اراده ایران سر تسلیم فرود آورده اند و به آنها ثابت شد که ایران فعالیت هسته ای نظامی ندارد اراکی ادامه داد: عزت و پیروزی هر امتی در این است که به خود اعتماد داشته باشد و امتهای اسلامی باید قدرتهای خود را به یکدیگر متصل سازند، تا قدرتی بزرگ و اسلامی شکل بگیرد که از همه جهات با هم اتحاد داشته باشند. دبیر کل مجمع تقریب مذاهب تأکید کرد: اتحادیه زنان مسلمان، می تواند نقش مهمی در وحدت داشته باشد و نباید نقش آن را کوچک شمرد، این اتحادیه به شرط اینکه عزم خود را جزم کند، می تواند گامهای مهمی در مسیر تقریب و وحدت بین مذاهب بردارد. در ابتدای این نشست خانم "طوبی کرمانی"  دبیر کل اتحادیه زنان مسلمان، ضمن تبریک میلاد رسول اکرم(ص)،  گزارشی از عملکرد یکساله این اتحادیه به شرکت کنندگان ارائه داد و خواستار همکاری اعضای اتحادیه برای تقویت محتوایی و فنی سایت اتحادیه مذکور و ارائه پیشنهاد از طرف اعضای هیأت امنا شد. در پایان، اعضای اصلی و افتخاری اتحادیه جهانی زنان مسلمان برای توانمند سازی مالی و فکر اتحادیه مذکور معرفی شدند و از آیت الله اراکی جوایزی به آنان اهدا شد.

0 نظر