درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 2 جمادی‌الثانی 1441 Tuesday 28 January 2020

اين موضوعات شامل مسائل مورد اهتمام كل امت اسلامي و اثرگذار در تحقق وحدت اسلامي مي‌باشد که تا به حال در 29 كنفرانس برگزار شده، عناوين ذيل موضوع اصلي بوده و مورد بحث و بررسي قرارگرفته‌است

 

اگر ملّتهای کشورهای اسلامی در همه‌ی این منطقه‌ی وسیع - که یک کسر بسیار بزرگی از جمعیّت دنیا را تشکیل میدهند - نه در جزئیّات، [بلکه‌] در جهت‌گیری‌های کلّی با یکدیگر همراه باشند، دنیای اسلام به اوج ترقّی و تعالی خواهد رسید؛
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی: ما امروز گرفتار اختلاف هستیم که تنها راه درمانش گفتگوست. ما بهترین ها را داریم پیامبر، قرآن و عقل سلیم. که با اینها می توانیم متحد شویم.
  آیت الله راکی در نشست هیأت امنای اتحادیه زنان مسلمان، بر نقش مهم زن مسلمان در حل بحرانهای دنیای اسلام تأکید کرد و گفت: نباید نقش مهم اتحادیه زنان مسلمان را در مسیر وحدت کوچک شمرد.  
نشست هیأت امنای اتحادیه جهانی زنان مسلمان/ تأکید آیت الله اراکی بر نقش مهم زن مسلمان در مقابله با بحرانها آیت الله راکی در نشست هیأت امنای اتحادیه زنان مسلمان، بر نقش مهم زن مسلمان در حل بحرانهای دنیای اسلام تأکید کرد و گفت: نباید نقش مهم اتحادیه زنان مسلمان را در مسیر وحدت کوچک شمرد. تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۵۰ کد مطلب: 216392    دوازدهمین جلسه هیأت امنای اتحادیه زنان مسلمان به دبیر کلی خانم" طوبی کرمانی" در حاشیه بیست و نهمین کنفرانس وحدت اسلامی در هتل استقلال تهران برگزار شد.

 ماهيت نخستین اجلاس توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی این است که بتوانیم ارتباط خود را با بیگانگان به حداقل برسانیم و یک وحدت عینی و عملی میان کشورهای اسلامی برقرار کنیم

دبیر کل مجمع جهانی تقریب در مراسم افتتاحیه بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی تأکید کرد:
رئیس جمهور کشورمان با اشاره به شرایط نابسامان کشورهای اسلامی تاکیدکرد: همزمان با میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) بیش از گذشته به سیره و اخلاق آن بزرگوار نیازمندیم

به مناسبت فرارسیدن خجسته میلاد پیامبر نور و رحمت، حضرت محمد (ص) و میلاد امام صادق (ع) و هفته وحدت، معاونت فرهنگی و پژوهشی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، برگزار می‏ کند: شب شعر رسول مهربانی(فارسی)، رسول الرحمه(عربی).

دبیر کل مجمع جهانی تقریب تأکید کرد: بزرگترین نعمتی که در قرآن کریم به عنوان نعمت تام از آن یاد شده است نعمت رهبری الهی است که این نعمت در وجود نبی مکرم اسلام جلوه کرده است.