درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 27 شهريور 1397 7 محرم 1440 Tuesday 18 September 2018

سایت علمی مجمع(معاونت فرهنگی)

 

 

 امروزه يکي از مؤثرترين رسانه‌های دنيا در امر اطلاع رسانی، تبليغ و ترويج انديشه‌های فرهنگی، شبکه جهانی اينترنت است. بر همين اساس و با توجه به ضرورت بهره‌گيری از آخرين روش‌های جدید، مجمع جهانی تقريب مذاهب اسلامی نيز با ايجاد پايگاه علمی به زبانهای فارسی، انگليسی، عربی در بخش‌های مختلف زير، پاسخگوی نيازهای علاقه‌مندان حوزه ی تقريب است:

ـ وحدت و تقريب

در اين بخش، ده ها عنوان مقاله از شخصيت‌های انديشمند سراسر جهان در زمينه های مرتبط با تقريب مذاهب اسلامی و وحدت جهان اسلام ارائه می شود. اين پنجره در واقع پلی است ميان انديشمندانی كه نسبت به سرنوشت امت اسلامی دارای دغدغه ی مشترک هستند.

ـ جهان اسلام

در اين بخش كاربران با ابعاد فرهنگی، اجتماعی و مذهبی زندگی هم كيشان خود در اقصی نقاط جهان آشنا می شوند.

ـ فرق اسلامی

با هدف اطلاع رسانی صحيح و مقابله با عملكرد صدها پايگاه اينترنتی مغرض و جاهل، كاربران در اين پنجره با فرق و مذاهب اسلامی آنچنان كه واقعاً هستند و با تكيه بر متون اصلی هر مذهب و به قصد نشان دادن حجم بالای اشتراكات ميان مسلمانان آشنا مي شوند. اين بخش به دو قسمت فرق فقهی و کلامی تقسيم شده است.

ـ پيشوايان تقريب

اين بخش حاوی مطالبی درباره ی طلايه داران و پيشوايان تقريب و اتحاد امت اسلامی در طول تاريخ به ويژه قرون اخير است.

ـ فتاوای تقریبی

علمای جهان اسلام از مذاهب مختلف سنی و شيعه دارای ده ها فتوا و حكم مذهبی در جهت فشرده تر كردن صفوف مسلمين و زدودن اختلافات هستند كه متأسفانه بسياری از مسلمانان جهان از آن ها بی اطلاع اند. در اين پنجره با اين ناآگاهی مقابله خواهد شد.

-بانک اطلاعات تحریف ناپذیری قرآن کریم

بانک اطلاعات «تحریف‌ناپذیری قرآن کریم»، پژوهشی علمی است در قالب همکاری فرهنگی و پژوهشی مابین معاونت فرهنگی و پژوهشی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و پژوهشگاه‌ علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، که توسط دکتر کامیار صداقت ثمرحسینی نوشته و تنظیم شده است. هدف از ارائه این مجموعه، ارائه اطلاعاتی مفید درباره عقیده ی شماری از اندیشمندان و نویسندگان مسلمان از همه مذاهب اسلامی است که بر صیانت قرآن از تحریف تاکید کرده‌اند و در این خصوص سندی از دیدگاه‌های آنان به دست ما رسیده است.

ـ ميراث مشترک

كاربران در اين پنجره با ميراث مشترك امت اسلامی در زمينه های مختلف علمی، فرهنگی، هنری و مدنی آشنا می شوند.

ـ پيامبر اعظم (ص)

در اين پنجره، شخصيت والای پيامبر اسلام (ص) به عنوان عامل اصلی وحدت امت اسلامی از زوايای مختلف مورد بررسی قرار می گيرد.

- مباحث قرآنی

اين بخش با هدف آشنایی با مفاهيم قرآنی راه‌اندازی شده كه حاوی مقالات مختلفی در اين زمينه است.

- اقليت‌های اسلامی

در اين بخش كاربران با وضعيت زندگی مسلمانان در اقصى نقاط جهان به ويژه در كشورهای غير اسلامی آشنا میشوند.

- اديان وعرفان

در اين بخش مقالات مربوط به مفاهيم مشترك اديان مختلف و همچنين مباحث عرفانی در اختيار كاربران قرار می گيرد.

ـ اخبار

در اين پنجره اخبار مربوط به جهان اسلام و تقريب مذاهب اسلامی در اختيار كاربران قرار میگيرد.

- كتابخانه ديجيتال

در اين بخش مهمترين آثار منتشر شده ی جهان در ارتباط با اسلام، وحدت و تقريب در اختيار كاربران قرار میگيرد.

مجلات مجازی:

در این بخش مجلات منتشره از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به صورت آنلاین در اختیار علاقمندان قرار می گیرد. این بخش قابلیت ارسال مقاله و داوری مجازی را داراست که بصورت نرم افزارهای اندرویدی نیز می تواند در گوشی­های  تلفن  همراه هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.  کاربران می­توانند برای دریافت این نرم افزار به صفحه مجلات مجازی مراجعه فرمایند.