درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 20 آذر 1397 2 ربیع‌الثانی 1440 Tuesday 11 December 2018

درباره‌ما

فرهنگ بهترین وسیله برای تثبیت و گسترش اندیشه‌های مختلف در سراسر جهان است و بدون بهره‌گیری از فعالیت‌های فرهنگی و محصولات آن، هیچ اندیشه‌ای در بطن جامعه جاری نمی‌گردد.

  

معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با فعالیت در زمینه‌های گوناگون نظیر پژوهش و تدوین کتب با موضوعات اسلامی و تقریبی، تصحیح و تحشیه کتب و میراث فرهنگی مشترک مسلمانان، چاپ و انتشار کتب و مجلات، شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و بین المللی کتاب، طراحی و راه‌اندازی پایگاه اینترنتی به زبان‌های مختلف، همکاری با مؤسسات فرهنگی و علمی در سراسر جهان، همکاری‌های دانشگاهی، فعالیت‌های تحقیقاتی وبسیاری امور دیگر، نقش بسزایی در تکوین و ترویج اندیشه ­ی تقریب مذاهب اسلامی ایفا می‌کند.