درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
هدف از دعوت به وحدت اسلامی، دست کشیدن از عقائد و مذاهب نیست
1394/12/05 563

هدف از دعوت به وحدت اسلامی، دست کشیدن از عقائد و مذاهب نیست

عضو تجمع علمای مسلمین لبنان با تأکید بر اینکه جهان اسلام باید رهبری واحد داشته باشد، گفت: وحدت با داشتن رهبر و مجلسی واحد شکل خواهد یافت که بهترین شخص برای این رهبری، آیت الله خامنه ای است.
     علامه شیخ احمد زین امروز درجمع کارکنان خبرگزاری حوزه و معاونت بین الملل حوزه های علمیه باتشریح فعالیتهای «تجمع علمای مسلمین لبنان» گفت: این تجمع از 270 عالم شیعه و اهل سنت در  لبنان تشکیل شده که دیدارهای روزانه، هفتگی و ماهانه دارند و هدف آن گسترش وحدت و اخوت بین برادران مسلمان است.

  عضو تجمع علمای مسلمین لبنان با تأکید بر اهمیت موضوع وحدت، ابراز داشت: همه ما باید ملتزم به وحدت میان مسلمانان باشیم؛ چراکه آن، هدف حقیقی اسلام است و خداوند متعال نیز با آیه وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ بر این موضوع تأکید کرده است.   این عالم اهل سنت افزود: هدف از دعوت به وحدت اسلامی، دست کشیدن از عقائد و مذاهب نیست؛ چراکه وجود مذاهب گوناگون نیاز امروز جامعه اسلامی است و برخی از آنان متناسب با منطقه و فرهنگ های خاص است بلکه هدف از وحدت این است که مسلمانان درکلمه توحید جمع شوند و بر اصول مشترک میان خود تکیه کنند.   علامه شیخ احمد زین یادآور شد: مسلمان مباحث مشترکی در واجبات و محرمات داشته و بر بسیاری از آنان اتفاق نظر دارند؛ پس باید بر این مسائل تأکید داشته و بر اساس آن متحد باشند.   عضو تجمع علمای مسلمین لبنان با تأکید بر اینکه جهان اسلام باید رهبری واحد داشته باشد، تصریح کرد: وحدت با داشتن رهبری و مجلسی واحد شکل خواهد یافت که بهترین شخص برای این رهبری، آیت الله العظمی خامنه ای است.   این عالم اهل سنت افزود: تشکیل مجلس واحد بین مسلمین بسیاری از نیازها، مشکلات و اختلافات موجود در دنیای اسلام را برطرف و بر مشترکات تأکید می کند.   علامه شیخ احمد زیّن در ادامه با اشاره به تفرقه افکنی آمریکا، انگلیس و صهیونیست در دنیای اسلام، بیان داشت: این کشورها تلاش می کنند تا بین مسلمانان فتنه ایجاد و مذاهب را با یکدیگر درگیر کنند تا از این طریق، کشورهای مسلمان ضعیف شده و ثروت آنان را به غارت ببرند.   وی اظهار داشت: این کشورها به دنبال سلطه بر دنیای اسلام هستند که نمونه آن فلسطین اشغالی است که متأسفانه با اینکه تعداد مسلمانان بیش از یک میلیارد و 400 میلیون نفر است؛ ولی هنوز نتوانسته است این کشور را از دست اسرائیل اشغال گر خارج سازد.   عضو تجمع علمای مسلمین لبنان به موضوع وهابیت نیز اشاره کرد و گفت: وهابیت مذهب جدیدی نیست؛ بلکه از صدها سال قبل وجود داشته؛ اما پشت پرده داعش و گروههای تکفیری، آمریکا و اسرائیل است که با روی کار آوردن وهابیت و تأسیس کشورهای عربستان و امارات از طرف انگلیس به دنبال خرابکاری و فتنه انگیزی در منطقه و بین مسلمانان است.   این عالم اهل سنت در پایان ابراز داشت: وظیفه کشورهای اسلامی در این برهه از زمان این است که حول محور رهبری آیت الله العظمی خامنه ای گردآمده و با تشکیل مجلس واحد اسلامی بر مسائل و مشکلات موجود تصمیم گیری و دست بیگانگان را کوتاه کنند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها