درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
نگرانی عربستان از نشست‌تقریب مذاهب اسلامی(کنفرانس وحدت) در ایران
1394/04/01 700

نگرانی عربستان از نشست‌تقریب مذاهب اسلامی(کنفرانس وحدت) در ایران

براساس اسناد کشف شده ویکی‌لیکس سعود الفیصل از پادشاه عربستان خواسته بود، در خصوص دعوت ایران برای برگزاری کنفرانس تقریب اسلامی نظر دهد.

به گزارش تسنیم،به گزارش پایگاه خبری ویکیلیکس، سعود الفیصل وزیر امور خارجه سابق عربستان سعودی در نامه‌ای خطاب به ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان سعودی چنین نوشته است، لازم می‌دانم به اطلاع برسانم شیخ الازهر به سفیر دولت پادشاهی عربستان سعودی در قاهره مدعی شده و چنین اطلاع داده است: ایرانیان بر شیخ الازهر فشار می آورند، تا برای برگزاری کنفرانس تقریب مذاهب اسلامی اقدام شود، و شیخ الازهر نیز با توجه به این موضوع که مایل نیست بدون نظر پادشاه عربستان در این باره مطلبی بیان کند، خواستار اطلاع یافتن از نظر شما در این باره است، از این رو وی صلاح می‌‌داند رئیس مجلس عالی قضایی عربستان در این نشست حضور داشته باشند، از این رو از پادشاه عربستان می‌خواهم برای اطلاع از ماجرا از شیخ الازهر برای این منظور دعوت کنید تا به عربستان سعودی سفر کند و حضوری با وی مشورت صورت گیرد.در سند دیگری هم برای ایجاد فتنه در عراق شاهزاده سعود الفیصل وزیر امور خارجه وقت عربستان خطاب به ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه وقت عربستان درباره مسعود بارزانی رئیس منطقه اقلیم کردستان عراق چنین نوشته است: سرویس اطلاعات عربستان سعودی براساس دستور پادشاهی عربستان مقرر کرده است از شخص مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق حمایت کرده و از وی برای سفر به عربستان سعودی دعوت به عمل آورد.در این سند همچنین آمده است: من پیشنهاد می کنم شما به صورت شخصی یا ولیعهد به صورت شخصی با وی دیدار کنید تا همواره وی را برای خود نگاه داریم.در ادامه همچنین تاکید شده است: هم اکنون مسعود بارزانی با نوری مالکی نخست وزیر عراق روابط خوبی ندارد، در صورت حمایت لازم از وی بارزانی می‌تواند همواره در برابر نفوذ شیعیان در عراق بایستد و اجازه ندهد نوری مالکی در عراق از نفوذ لازم برخوردار باشد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها