درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
نقش مهم عراق در حل مسائل امت اسلامی
1395/01/01 636

نقش مهم عراق در حل مسائل امت اسلامی

دبیر کل مجمع جهانی تقریب روز پنج شنبه با رئیس پارلمان عراق در بغداد دیدار و گفتگو کرد.
       

  آیت الله "محسن اراکی" دبیر کل مجمع جهانی تقریب که در رأس هیئتی به بغداد سفر کرده است، صبح روز پنج شنبه با دکتر "سلیم الجبوری" رئیس پارلمان عراق دیدار و گفت و گو کرد.   در این دیدار دو طرف پیرامون مناسبات دو کشور در زمینه های فرهنگی بویژه ضرورت تقویت تقریب بین مذاهب اسلامی و همچنین چگونگی مقابله با تفکر تکفیری بحث و تبادل نظر کردند.   آیت الله اراکی در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش های رئیس پارلمان عراق  در زمینه تقویت وحدت اسلامی در عراق، اظهار داشت: نقش عراق در حل مسائل و مشکلات پیرامون امت اسلامی بویژه نزدیک کردن امت اسلامی بسیار مهم و حیاتی است. در این دیدار منوچهر متکی معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب، محمد رضا گلرو معاون امور اجرایی و برنامه ریزی مجمع جهانی تقریب و حسن دانایی فرد سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق حضور داشتند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها