درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
نشست هم اندیشی علمای شیعه وسنی
1394/08/10 701

نشست هم اندیشی علمای شیعه وسنی

دومین نشست هم اندیشی علمی مذهبی با موضوع "امت واحده اسلامی، چالشها و راهکارها" و "بحران های کنونی جهان اسلام" عصر امروز با حضور و سخنرانی علما و اندیشمندان شیعه و سنی از کشورهای مختلف در پژوهشگاه مطالعات تقریبی در قم برگزار شد.
   "شیخ مفتی زاهد علی خان" از علمای هندوستان در سخنانی با تقدیر از فعالیتهای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مسیر  وحدت بین مسلمین به بحران آفرینی غرب و ایادی آن در منطقه  باهدف از بین بردن نتایج این فعالیتها اشاره کرد.

  وی اظهار داشت:مشکلات بسیاری از طرف غرب و دست نشانده های آن در جهان اسلام به وجود آمده اما در این شرایط باید تلاش گسترده ای برای مقابله با این مشکلات اندیشیده شود و راههای برون رفت از این مشکلات را مورد بررسی قرار دهیم.   وی در ادامه با اشاره به وضعیت ادیان و مذاهب در هندوستان، گفت: در دین هندو و دیگر ادیان و مذاهب غیر اسلامی شاهد تناقضات بسیار و اختلافات گسترده هستیم و به عنوان مثال در دین هندو از 5هزار سال پیش تاکنون اصول واحدی در همه مسائل وجود ندارد.   شیخ زاهد افزود: این در حالی است که مسلمانان دارای دینی هستند که اصول واحد و غیر متغیر از جمله کتاب واحد، قبله واحد، و...دارد و با توجه به آیه "انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون" هیچ تغییری در کتاب قرآن به وجود نخواهد آمد و ثابت است؛ لذا وجود اختلافات گسترده مذهبی کنونی در جهان اسلام که در واقع کمتر از 1درصد را شامل می شود غیرقابل پذیرش  است.   "عبدالکریم آل نجف" از علمای شیعه عراق نیز در سخنانی در این هم اندیشی با بیان اینکه این روزها درجهان اسلام صدای تفرقه و فتنه بیش از منادیان وحدت به گوش می رسد افزود: طرح مبارک تقریب می تواند به عنوان عاملی برای مقابله با منادیان تفرقه و اختلاف مطرح شود و لذا باید با قدرت از این طرح حمایت کرد.   این عالم عراقی در ادامه تاکید کرد:وحدت اسلامی بک مسئله فرامذهبی است؛ از سویی شیعه باید عقاید خود را حفظ کند و اهل سنت به عقاید خود پایبند باشد و از سوی دیگر هر یک به عقاید طرف مقابل احترام بگذارد تا وحدت عملی محقق شود.   "پروفسور محمد سلیم" یکی از دیگر از علمای هندوستان نیز با اشاره به آیات مختلف قرانی در مورد لزوم وحدت گرایی و دوری از اختلاف، گفت: اختلافات مذهبی باعث از بین رفتن طراوت جامعه اسلامی و تحقق نقشه های دشمنان اسلام برای تسلط بر منابع کشورهای اسلامی می شود.   وی در ادامه تصریح کرد: آیات قرآنی بر واحد بودن امت اسلامی تاکید دارند و مسئله تفرقه را به عنوان سمی مهلک در تاروپود جامعه اسلامی برمی شمارد.   در پایان این هم اندیشی حجت الاسلام و المسلمین مختاری گزارشی از روند برگزاری این برنامه و برنامه های پیش رو ارائه کرد و حجت الاسلام المسلمین زمانی معاون بین الملل حوزه علمیه به شبهاتی در مورد مسئله تقریب و وحدت پاسخ گفت.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها