درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 8 شعبان 1439 Tuesday 24 April 2018
نشست علمي قرآن و دفاع از مظلومين
1394/04/24 1235

نشست علمي قرآن و دفاع از مظلومين

نشست علمي ادبي قرآن، عترت و دفاع از مظلومين(ويژه دفاع از مردم مظلوم يمن) به همت معاونت فرهنگي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در حاشيه آخرين روز نمايشگاه بين المللي قرآن كريم برگزار شد.
      نشست علمي ادبي قرآن، عترت و دفاع از مظلومين(ويژه دفاع از مردم مظلوم يمن) به همت معاونت فرهنگي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در حاشيه آخرين روز نمايشگاه بين المللي قرآن كريم برگزار شد. 

اين نشست سه شنبه شب در غرفه مجمع تقريب در نمايشگاه قرآن كريم و با حضور حجت الاسلام و المسلمين گلزاده معاون فرهنگي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي و حسن المرتضي انديشمند و اديب يمني برگزار شد.   حجت الاسلام گلزاده در سخناني در اين نشست با اشاره به تجاوزات رژيم آل سعود به ملت مظلوم يمن، خاطرنشان كرد:با توجه به حضور ما در نمايشگاه قرآن و نگاه قرآن مجيد و ائمه اطهار(ع) به مسئله دفاع از مظلوم، مسئله دفاع از مظلومان يمن بايد كالبدشكافي و تبيين دقيق شود.   وي افزود: در منطق دين خصوصا در نگاه اسلام ناب محمدي و اهل بيت(ع) با ظلم به شدت مخالفت وجود دارد خصوصا در زمينه ظلم اعتقادي؛ منطق اسلام بسيار زيبا و دلنشين است؛ اسلام تاكيد دارد كه نه زير بار ظلم برويد و نه ظلم كنيد.   معاون فرهنگي مجمع تقريب در ادامه بيان داشت: اين مسئله جلوه صفا و صميميت و نماد جامعه مهدوي است كه جلوه درخشان عدل الهي در زمين است و جلوه برجسته حمايت از مظلوم در تفكر اسلامي مي باشد.   حجت الاسلام و المسلمين گلزاده با بيان اين كه قرآن از واجبات شرعي را دفاع از مظلوم مي داند، گفت: وقتي فقها آيات قرآني در اين رابطه را تفسير و تبيين مي كنند بر دفاع از مظلوم فتوي داده و آن را واجب مي انگارند.   وي در ادامه با محكوم كردن تجاوزات عربستان بر ضد يمن، اظهار داشت:عربستان مزدور و نوكر حلقه به گوش اوامر امريكا و صهيونيستهاست و اهداف آن ها را اجرايي مي كند.   معاون فرهنگي مجمع با تبيين جايگاه كشور يمن در جهان اسلام، تصريح كرد: يمن در بين ممالك اسلامي از يك جلوه پيامبري و علوي و نبوي بسيار فوق العاده اي برخوردار است كه با نفس مسيحايي اميرالمومنين علي(ع) به اسلام گرويد.   وي افزود: وجود ياران برجسته و با عظمت پيامبر در يمن و همچنين خروج يماني در كنار سيد خراساني در آخر الزمان و در حمايت از مهدي موعود(عج) از ديگر جلوه هاي مهم يمن در جهان اسلام است.   وي همچنين تاكيدكرد: دفاع از مردم مظلوم يمن دفاع از ياران امام زمان(عج) و زمينه سازي براي خروج مردان يماني در آخرالزمان است.   در ادامه اين نشست"حسن المرتضي" شاعر و انديشمند يمني ضمن تقدير از اقدام مجمع تقريب در برگزاري اين نشست موفقيت اخير ديپلماسي ايران در برابر قدرتهاي جهاني را ستود.   وي با اشاره به دلايل دشمني آل سعود با مردم يمن، خاطرنشان كرد: اين دشمني ريشه تاريخي و معاصر دارد كه ريشه تاريخي آن مربوط به تقابل اسلام اموي و علوي مي باشد و ريشه معاصر آن را نيز مي توان در حال حاضر مشاهده كرد.   اين انديشمند يمني در ادامه گفت:انصار الله در يمن هيچ گاه به دنبال حكومت يكجانبه خود نبوده بلكه بر مشاركت همه فرزندان ملت يمن در حكومت تاكيد دارد.   وي در پايان به خواندن اشعاري پيرامون مقاومت مردم يمن در برابر تجاوزات آل سعود پرداخت.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها