درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
نشست صمیمی «معاون فرهنگی و اجتماعی» مجمع با مدیران و کارشناسان معاونت(تصاویر)
1395/01/30 596

نشست صمیمی «معاون فرهنگی و اجتماعی» مجمع با مدیران و کارشناسان معاونت(تصاویر)

نخستین جلسه معاونت فرهنگی و اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با حضور مدیران و کارشناسان این معاونت برگزار شد که طی آن مشکلات، نارسایی­ ها و موانع موجود در این حوزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

دکتر ناظمی اردکانی، معاون فرهنگی و اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، ضمن استماع نظرات و پیشنهادات، برنامه ریزی دقیق و مدون در حوزه­ های فرهنگی و اجتماعی برای جذب بودجه را از اولویت های معاونت برشمرد و تلاش مضاعف و فعال نیروها در جهت تحقق این امر را ضروری دانست.

ایشان عدم تخصیص اعتبار کافی برای انجام فعالیت­ها را امری زیان­آور تلقی کرد و افزود معاونت فرهنگی و اجتماعی برای انجام امور جاری به بودجه اختصاصی نیاز دارد.

وی در پایان با تاکید بر حضور موثر در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، انگیزه و اخلاص را از مولفه­ های  مهم موفقیت در فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی دانست و از وجود این روحیه در میان همکاران ابراز خرسندی کرد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها