درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
نشست شورای عالی مجمع جهانی تقریب در مشهد
1394/03/02 1229

نشست شورای عالی مجمع جهانی تقریب در مشهد

صد و هشتاد و چهارمین جلسه شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی روز جمعه با حضور اعضای این شورا در مشهد مقدس برگزار شد.
    صد و هشتاد و چهارمین نشست شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با حضور آیت الله تسخیری رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب، آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب، اعضای شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و معاونین مجمع جهانی تقریب در مجمع فرهنگی ولایت در مشهد مقدس برگزار شد.

  اعضای شورای عالی در این نشست به بررسی عملکرد بیست و هشتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی و برنامه های سال 94 مجمع جهانی تقریب پرداختند. همچنین در این نشست اعضای شورای عالی مجمع جهانی تقریب بودجه سال 1394 مجمع جهانی تقریب را بررسی و کلیات آن را تصویب کردند و بررسی و تصویب جزئیات بودجه سال 1394 مجمع جهانی تقریب به کمیته برنامه و بودجه شورای عالی مجمع جهانی تقریب محول شد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها