درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 3 ارديبهشت 1397 7 شعبان 1439 Monday 23 April 2018
نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت در بیروت
1394/08/16 756

نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت در بیروت

نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت عصر جمعه با حضور آیت الله اراکی و شماری از علمای برجسته جهان اسلام در بیروت برگزار شد.
   نشست اتحادیه جهانی علمای مقاومت با شعار "باهم به سوی قدس...با هم برای فلسطین" عصر روز جمعه با حضور آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب، شیخ ماهر حمود رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت، آیت الله محمد علی تسخیری رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب، اشرف دبور سفیر فلسطین در لبنان، شیخ احمد الزین و شمار زیادی از علمای برجسته از کشورهای مختلف اسلامی در بیروتبرگزار شد.

 در این نشست آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب، شیخ ماهر حمود رئیس اتحادیه جهانی علمای مقاومت، دکتر رمضان عبدالله دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین و سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان به صورت ویدئو کنفرانس سخنرانی کردند.    

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها