درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
نخستین اجلاس علوم و فناوری کشورهای اسلامی برگزار می شود
1394/10/03 947

نخستین اجلاس علوم و فناوری کشورهای اسلامی برگزار می شود

معاون امور اجرایی و برنامه ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از برگزاری اجلاس علوم و فناوری کشورهای اسلامی در حاشیه کنفرانس وحدت خبرداد.
 

 دکتر محمدرضا گلرو معاون امور اجرایی و برنامه ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و رئیس ستاد اجرایی بیست‌ و نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی امروز درجمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری بیست و نهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: این اجلاس، ششم، هفتم و هشتم دی‌ برگزار می‌شود و تلاش می‌کنیم که چالش‌های جهان اسلام و عوامل بحران‌زا و راه‌های خروج آنها را بررسی کنیم.   آقای گلرو افزود: در سنوات گذشته رویکرد این اجلاس فقط فقهی بود و میهمانان آن نیز علمای دینی بودند، اما امسال موضوع توسعه علوم و فناوری در کشورهای اسلامی را نیز در دستور کار داریم.   وی در ادامه عبارت "ثروتمند فقیر" را عنوانی برای بسیاری از کشورهای اسلامی دانست و افزود: بیشتر کشورهای اسلامی باوجود آنکه ذخایر عظیم مادی و معنوی دارند، اما درباره نحوه استفاده از این ذخایر در فقر به‌ سر می‌برند و حوزه فناوری و علم می‌تواند کمک بزرگی برای استفاده بهتر محسوب شود.   معاون امور اجرایی و برنامه‌ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به برگزاری نخستین اجلاس علوم و فناوری درحاشیه کنفرانس وحدت اسلامی گفت: این اجلاس با مشارکت و حمایت بانک کشاورزی بعدازظهر ششم دی‌ در سالن تلاش جنب هتل استقلال برگزار و درحاشیه  آن نیز نمایشگاه فناوری‌های ایران برپا خواهد شد.   گلرو با اشاره به برگزاری پنج کمیسیون تخصصی درحاشیه این اجلاس گفت: تحول صادرات، کشاورزی و صنایع غذایی، تحقیق و توسعه، برند اسلامی و هوا و فضا خواهند بود.   دکتر گلرو همچنین از رونمایی از برند اسلامی در زمینه محصولات غذایی کشورهای اسلامی خبرداد و گفت: اختتامیه این کنفرانس همزمان با کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی برپا خواهد شد.   دکتر مرتضی شهیدزاده مدیرعامل بانک کشاورزی نیز در این نشست گفت: اتخاذ رویکرد جدید بین‌المللی با تأکید بر گسترش روابط بین‌الملل و تبادل دانش و فناوری‌های نوین و افزایش حضور بین‌المللی از برنامه های این بانک عنوان کرد و افزود: این بانک نخستین‌بار در اجلاس علوم و فناوری کشورهای اسلامی، همکاری خواهدکرد و قصد داریم در مسیر  فعالیت‌های بین‌المللی خود، همکاری با کشورهای اسلامی را در دستورکار قرار دهیم.    وی افزود: جلسات متعددی با حضور نمایندگان دبیرخانه توسعه علوم و فنون کشورهای اسلامی و واحدهای مرتبط بانک برگزار و پیشنهاد شده است که بانک کشاورزی به‌ عنوان نخستین حامی فناوری‌های نوین کشاورزی در کشورهای اسلامی فعالیت کند.   شهیدزاده تأکید کرد: قرار است مرکز حمایت از فناوری‌های نوین کشاورزی با حمایت بانک کشاورزی و همکاری مجمع تقریب مذاهب و دبیرخانه توسعه علوم و فناوری کشورهای اسلامی در بانک تأسیس شود. مدیرعامل بانک کشاورزی اضافه کرد از دیگر برنامه های این بانک، تشکیل صندوق مشترک فناوری‌های نوین کشاورزی با مشارکت 57 کشور اسلامی عضو سازمان همکاری اسلامی است. 

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها