درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
نامه دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به علمای جهان اسلام
1394/04/10 808

نامه دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به علمای جهان اسلام

 دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از علمای جهان اسلام خواست، مسلمانان را برای حضور در برنامه های روز جهانی قدس ترغیب نمایند.

   دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی از علمای جهان اسلام خواست، مسلمانان را برای حضور در برنامه های روز جهانی قدس ترغیب نمایند.   آیت الله "محسن اراکی" دبیرکل مجمع جهانی تقریب در این نامه  ضمن تبریک ماه مبارک رمضان و با اشاره به مشکلات جهان اسلام بویژه مسئله فلسطین، همچنین از مسلمانان خواست تا در برنامه های روز جهانی قدس شرکت کنند.

  متن نامه به شرح زیر است: بسمه تعالی  یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُواْ كُتِبَ عَلَیكُمُ الصِّیامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ   سلام علیكم خداوند بزرگ را شاكریم كه در ماه رمضانی دیگر بر سر سفرة كرم حضرتش نشسته‌ایم ماهی كه پیامبر بزرگوار اسلام در آن بشارت رحمت و بركت الهی را داده است، ماه استغفار و بخشش ذنوب. در این ایام و لیالی مبارك قلوب مؤمنین و عاشقان كوی دوست متوجه خدای قادری خواهد شد، كه آگاه به مشكلات و مصائب جوامع اسلامی‌است، رمضان 1436 را  در حالی آغاز می‌كنیم كه بیش از هر زمان دیگری امت اسلام در زیر سایه سنگین فتنه‌ها و خدعه‌ها از سوی استكبار  و ایادی جاهل آن روزگار را سپری می‌كند. توطئه‌های صهیونیستی، امریكائی با هدف رویگردانی مسلمین از آرمانها و اهداف اصلیشان موجب بروز بسیاری از اختلافات، نسل كشی‌ها، كودك كشی‌ها و استضعاف در جوامع اسلامی شده است و متأسفانه در این میان شماری از مسلمانان جاهل هم صحنه‌گردان شده‌‌اند به نام اسلام.  این همه در حالیست كه قرآن و سنت پیامبر به عنوان شیرازه وحدت در امت اسلام بر مفاهیمی چون دوری از خشونت با هم كیشان، پرهیز از اختلاف ، عداوت با دشمنان واقعی، و رعایت و رسیدگی به حال مستضعفان و محرومان و مظلومان تاكیدی فراوان دارد. تروریسم و داعش در عراق و سوریه ، اوضاع اسفبار یمن و اختلافات در ممالك اسلامی نباید موجب فراموشی آرمانهای اصیل امت اسلام همچون فلسطین و قدس گردد. همان طور که جهان کفر با هم یکی شده اند تا نگذارند امت اسلام به حقوق خود دست یابد، به یقین مقدرات امت اسلامی نیز به دست خودشان تقدیر می‌شود فلسطین به عنوان آرمان امت اسلام همواره دستمایه وحدت و انسجام بوده است  انشاء الله در روز قدس با همراهی علماء و متفكران قوم و روشنگری ایشان در تبیین دسیسه‌های صهیونیستی ـ امریكائی، ضمن تاكید بر فراموش نشدن دشمن اصلی اسلام در این همهمه‌ها، جلوه‌ای وحدت بخش از امت اسلام به نمایش گذاشته خواهد شد. از علمای جهان اسلام انتظار دارد بهر شكلی كه مقتضی می‌‌دانید برادران و خواهران مسلمان را به حضور فعال در مراسم روز  جهانی قدس ترغیب بفرمائید.  امروز توده‌های مسلمان در جای جای ممالك اسلامی چشم به پیشوایان علمی خویش دارند تا امت را به سلامت از افراط و تفریط ، برزخ تكفیر و الحاد و استكبار و استضعاف برهاند چرا كه قران كریم می‌فرمایند علماء هستند كه اهل حق از باطل و صراط مستقیم را تشخیص می‌دهند. امیداست در این ماه مبارك و عزیز و در شرایط كنونی با تقویت همدلی و وفاق بین امت پیامبر اسلام  بر عزت اسلام بیفزائیم و سعادت را در سایه قران و سنت رسول الله برای امت اسلام به ارمغان بیاوریم.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها