درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
نامه آیت الله مکارم شیرازی به شیخ الازهر، دکتر احمد الطیب
1394/05/13 747

نامه آیت الله مکارم شیرازی به شیخ الازهر، دکتر احمد الطیب

به دليل بيانات سرشار از متانت شما در ويژه برنامه تلويزيونی «حديث شيخ الازهر» در ماه رمضان سال جاری، که با موضوع اختلافات شيعه و سنی درباره امامت و صحابه بود، از جنابعالی سپاسگزاری می کنم.
    آیت الله مکارم شیرازی با ارسال نامه‌ای به شیخ دکتر احمد الطیب خواستار تشکیل یک کنفرانس علمی با حضور علمای برجسته هر دو مذهب جهت بررسی موانع وحدت شد.    

 متن نامه این مرجع تقلید به شرح زیر است؛ در آغاز، به دليل بيانات سرشار از متانت شما در ويژه برنامه تلويزيونی «حديث شيخ الازهر» در ماه رمضان سال جاری، که با موضوع اختلافات شيعه و سنی درباره امامت و صحابه بود، از جنابعالی سپاسگزاری می کنم. از تلاش پيوسته شما در تحقق وحدت ميان مسلمانان تشکر می نمايم. ما از برخی سخنان جنابعالی بسيار خرسنديم؛ از جمله اينکه فرموديد: ‌«شيعه سنی، دو بال امت اسلامی هستند و آنچه که اکنون بين شيعه و سنی اتفاق می افتد، تلاشی است برای ضربه زدن به مسلمانان از طريق سلاح (کشتار و جنگ مذهبي)؛ و اينکه «تا زمانی که شيعه و سنی به شهادتين ايمان داشته باشند، الازهر ميان شيعه و سنی تفاوتی قائل نيست». اين سخنان شما در راستای رويه الازهر شريف در نشر مفاهيم اعتدال فکری و اعتقادی می باشد.  اما اجازه بدهيد درباره اين برنامه تلويزيونی چند نکته را بيان کنم:‌ اول:‌ در رابطه با مسأله دشنام و بدگويی به برخی صحابه  علاوه بر برخی از فضلای شيعه، - چنانکه جنابعالی اشاره کرديد -  بايد گفت، همه مراجع شيعه نيز از اين کار برائت می جويند. فقط برخی از مردم عوام شيعه که درخور توجه نيز نيستند، به اين کار مبادرت می نمايند. دوم:‌ ما بر اين باوريم که برخی نکات بيان شده از سوی جنابعالی در اين برنامه تلويزيونی در خصوص باورها و اعتقادات شيعه، قابل بحث و مناقشه است. همچنين با وجود احترام فراوانی که برای جنابعالی قائل هستيم، بر اين باوريم که طرح اين مطالب از طريق رسانه‌ها، موجب افزايش اختلافات ميان شيعه و سنی می شود و بسياری از دشمنان اسلام همين مطالب را دستمايه اهداف خودشان خواهند نمود.  ای کاش، اين مسائل در جلسات علمی و غير علنی و با حضور علمای دو مذهب شيعه و سنی، طرح و بررسی می شد، نه در رسانه گروهي. از اين رو،پيشنهاد می کنيم کنفرانس علمی با حضور برجسته ترين علمای دو مذهب شيعه و سنی برگزار شود تا مهم ترين موانع وحدت اسلامی مورد بررسی قرار گرفته و از سوی ديگر مهم ترين اقدامات لازم برای تقويت وحدت اسلامی طرح گردد و در پايان، نتايج اين کنفرانس علمی، به صورت مصوبات الزام آور، برای همگان مورد عمل قرار گيرد. اميدوارم جنابعالی نيز اين پيشنهاد را بپذيريد تا شيعيان ناچار نشوند از طريق رسانه های گروهی و شبکه های ماهواره ای به اشکالات بيان شده از سوی شما نسبت به مذهب شيعه، پاسخ دهند. در پايان بار ديگر از شما تشکر می کنم که مسير وحدت ميان مسلمانان را همچنان ادامه می دهيد. برای جنابعالی توفيق و لطف بيشتر الهی را خواستارم. قم - ناصر مکارم شيرازی 29 رمضان المبارک 1436

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها