درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
ناظمی اردکانی معاون فرهنگی و اجتماعی مجمع جهانی تقریب شد
1395/01/28 841

ناظمی اردکانی معاون فرهنگی و اجتماعی مجمع جهانی تقریب شد

طی حکمی از سوی آیت الله اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب، دکتر محمد ناظمی اردکانی به سمت معاون امور فرهنگی و اجتماعی مجمع جهانی تقریب منصوب شد.
     جناب آقای دکتر محمد ناظمی اردکانی

  با توجه به سوابق، تجربیات ارزنده ، کاردانی و توانایی ها و شناختی که از شما دارم جنابعالی را به عنوان معاون امور فرهنگی و اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب می نمایم.   انتظار دارم به همت والا و پشتکاری که همیشه داشته اید با مطالعه سوابق و برنامه های تنظیم شده دو معاونت فرهنگی و اجتماعی در کوتاه ترین زمان نسبت به ساماندهی امور محوله در فراهم آوری زمینه های ارتقاء همه جانبه و تقویت امور مجمع اهتمام نموده و تمهیدات لازم برای پیشرفت سریع برنامه ها در حوزه های مذکور را فراهم آورید.    موفقیت روزافزون شما در تحقق اهداف بلند و مقدس رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای «مدظله العالی» در ایجاد بسترهای مناسب وحدت و تقریب و فرق و مذاهب اسلامی در جهان امروز را از خداوند سبحان مسئلت دارم.   محسن اراکی  

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها