درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب  حضور گسترده ای در نمایشگاههای قرآنی سراسر کشور داشته است
1394/04/16 1088

معاونت فرهنگی مجمع جهانی تقریب حضور گسترده ای در نمایشگاههای قرآنی سراسر کشور داشته است

 علی جنتی وزیر ارشاد اسلامی، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حجت الاسلام  هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم‌زاده نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها،دکتر منوچهر متکی معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب،  حجت الاسلام تقوی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، حجت‌الاسلام ابوالحسن نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب، برخی شخصیتهایی بودند که از غرفه تقریب بازدید کردند
  گفتگو با حجت الاسلام گلزاده درباره فعالیتهای قرآنی مجمع جهانی تقریب در ماه رمضان   انتشارات مجمع جهانی تقریب در ماه مبارک رمضان امسال با ارائه بیش از 250 اثر حضور فعالی در نمایشگاههای قرآنی سراسر کشور داشته است.     حجت الاسلام صادق گلزاده معاون امور فرهنگی و پژوهشی مجمع جهانی تقریب در گفتگو با خبرنگار تقریب پیرامون فعالیت قرانی مجمع جهانی تقریب در ماه مبارک امسال گفت: باتوجه به ضرورت معرفی فعالیتها و آثار مجمع جهانی تقریب بویژه در حوزه نشر، انتشارات مجمع جهانی تقریب در ماه مبارک رمضان امسال حضور فعالی در نمایشگاههای قرآنی سراسر کشور دارد.

 وی افزود: انتشارات مجمع جهانی تقریب در ماه مبارک رمضان سال جاری در تعدادی از نمایشگاههای قرآن کشور حضور مستقیم و در برخی به صورت غیر مستقیم و با مشارکت سایر انتشارات حضور دارد.   معاون امور فرهنگی و پژوهشی مجمع جهانی تقریب با شاره به اینکه انتشارات مجمع جهانی تقریب هم در بخش ناشران قرآنی و هم در بخش قرآن حوزوی بیست و سومین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم که در باغ موزه دفاع مقدس برگزار می شود، حضور دارد، اظهار داشت: انتشارات مجمع در این نمایشگاه دارای دو غرفه جداگانه است که در بخش قرآن حوزوی کتاب و آثار مجمع تقریب را معرفی می کند و در بخش قرآن حوزوی به معرفی مجموع فعالیت های قرآنی مجمع تقریب می پردازد. وی افزود: دومین نمایشگاهی که انتشارات مجمع جهانی تقریب در آن حضور فعال دارد نمایشگاه بین المللی قرآن قم است این نمایشگاه از اول تا هجدهم ماه مبارک رمضان در سالن الغدیر برگزار شد و انتشارات مجمع جهانی تقریب در این نمایشگاه به ارائه آثار و تولیدات خود پرداخت.   حجت الاسلام گلزاده اظهار داشت: انتشارات مجمع جهانی تقریب در نمایشگاه قرآن مشهد مقدس نیز که از اول ماه مبارک رمضان تا پایان ماه مبارک رمضان دائر است، حضور دارد.     وی افزود: چهارمین نمایشگاهی که انتشارات مجمع جهانی تقریب در آن حضور مستقیم دارد نمایشگاه قرآن کریم سنندج است که در آن انتشارات مجمع به معرفی آثار و فعالیت های قرانی می پردازد.   معاون امور فرهنگی و پژوهشی مجمع جهانی تقریب در ادامه با بیان اینکه انتشارات مجمع جهانی تقریب در این نمایشگاهها در مجموع با بیش از 250 اثر حضور دارد، اظهار داشت: انتشارات مجمع جهانی تقریب بیش از 50 اثر مستقیم قرآنی نظیر مجمع البیان، تفسیر الجامع الاثری للقرآن، تفسیر قرآن مرحوم شیخ شلتوت و تفسیر المختصر از ایت الله تسخیری دارد. همچنین سایر آثار مجمع به دلیل اینکه توجه به قرآن و سنت دارد به نوعی آثار قرانی محسوب می شود لذا انتشارات مجمع جهانی تقریب می تواند در زمره یکی از ناشران موفق قرآنی محسوب شود.   وی افزود: ظرفیت دیگری که انتشارات مجمع در این نمایشگاهها از آن بهره می برد معرفی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و شخصیت های تقریبی در غالب اثاری نظیر مجموعه آثار طلایه داران تقریب و مجموعه آثار روّاد التقریب و همچنین معرفی مجمع جهانی تقریب، ساختار و ظرفیت های آن و معرفی اهداف و ضرورت ها و مأموریت های وحدت و تقریب در غالب کتاب و نشر می باشد.   حجت الاسلام گلزاده اظهار داشت: از غرفه تقریب در نمایشگاههای قرآن امسال در مجموع شخصیت های بزرگی از حوزه نظیر اعضای شورای عالی حوزه، جامعه مدرسین، مجمع نمایندگان طلاب حوزه، اساتید، فضلا و طلاب حوزه بازدید کردند.   وی افزود: همچنین شخصیتهایی از دولت ، مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه، سازمان ها و نهاد های انقلابی از غرفه های تقریب بازدید کردند.

گفتنی است  علی جنتی وزیر ارشاد اسلامی، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حجت الاسلام صالحی معاون فرهنگی قوه قضائیه، دکتر منوچهر متکی معاون امور بین الملل مجمع جهانی تقریب،حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم‌زاده نماینده، نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها،  حجت الاسلام تقوی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، حجت الاسلام نواب  شخصیتهایی بودند که از غرفه تقریب بازدید کردند

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها