درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
مسلمانان شیعه و سنی با جنایات عربستان در یمن مقابله كنند
1394/02/23 1195

مسلمانان شیعه و سنی با جنایات عربستان در یمن مقابله كنند

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی صدور حكم اعدام آیت الله نمر را اتفاقی در مسیر سقوط حكومت آل سعود توصیف كرد و از همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی خواست برای مقابله با جنایات حكومت سعودی در یمن،‌بحرین و...اقدامی عملی صورت دهند.
    

حجت الاسلام و المسلمین "صادق گلزاده "  با اشاره به وضعیت حاكمان عربستان، اظهار داشت: حكومت عربستان سعودی یكی از پیرترین حكومتهای سلطنتی است كه برای حفظ بقای بی منطق و حساب و غیر دموكراسی و پادشاهی خود همه رقم كار و خدمت به استكبار و صهیونیست انجام می دهد.   وی افزود: وضعیت فقر در این كشور بیداد می كند و در ایام حج شاهد فقر گسترده در  حاشيه شهرهای مكه، مدينه، جده و... هستیم؛ تبعیض در این كشور غوغا می كند؛ تمام ثروت نفت یا در جیب استكبار می رود، يا در جيب تكفيريهای‌افراطی و یا در جیب خاندان سلطنتی؛ برخی از این حاكمان در فقدان معلومات تا جایی مبتلا هستند كه دنیای خطاهای گفتاری و نوشتاری هستند و به تعبیری یك خانواده عقب مانده عصر حجری سلطنتی، سرنوشت یك كشور و منطقه را در عصر دانش و انديشه با هدایت امریكا و اسرائیل  تاثیرگذاری می كنند.   معاون فرهنگی مجمع تقریب با اشاره به تایید حكم اعدام در دادگاه عربستان ضد آیت الله نمر عالم برجسته عربستانی،‌ خاطرنشان كرد:از جمله ظلمها در عربستان این است كه گروه عظیمی در منطقه الشرقیه(قطیف و احساء و دمام و...) زندگی می كنند كه از حقوق اولیه خود محرومند؛ مردم مومن و انقلابی عربستان در قصه بیداری اسلامی انسان بودند و حق آزادی می خواستند؛ تلاش و كوششی داشتند كه حداقل حق اجتماعی، معیشتی و.. را بدست آورند از جمله اینها عالم بزرگ وحدت گرا و تقریب محور و اصلاح طلب و عدالت خواه عربستان سعودی در منطقه الشرقیه "آیت الله نمر" است.   وی در ادامه تصریح كرد: آیت الله نمر در بیان دیدگاهها و اندیشه های خود و آگاهی بخشی وتوجه به وحدت؛ تقریب و بیداری اسلامی و حق طلبی تلاش های بسیاری داشتند؛ از جایگاه امامت جمعه و جماعت برخوردار بودند و جایگاه استادی و بزرگی داشتند؛ این مرد بزرگ را بی رحمانه، غریبانه و مظلومانه با ضرب و شتم وحشتناك

 

دستگیر و شكنجه های بسیاری در زندان بر علیه او اعمال كردند؛ ددمنشی را به آنجا رساندند كه برای او در دادگاه بدوی حكم اعدام صادر كردند و اخیرا حق این انسان آزادی خواه مومن مسلمان حق طلب و دنبال حقوق بشر را ضایع كردند و حكم اعدام را تایید كردند.   حجت الاسلام و المسلمین گلزاده با بیان این كه مسلمانان در جای جای دنیا و طرفداران حقوق بشر و آزادی خواهان جهان این جنایت را محكوم كردند، گفت:

قرار است چهارشنبه23/2/94 نهادهای علمی فرهنگی و حوزوی از جمله مدیریت حوزه های علمیه، جامعه المصطفی، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، دفتر تبلیغات اسلامی و بسیاری از تشكلها و مجموعه های دینی، مردمی، تجمع اعتراض امیزی را در مدرسه فیضیه برگزار کنند .   وی در ادامه تاكید كرد: ما نصیحت می كنیم حاكمان سعودی بیش از این مسیر سقوط خود را سرعت نبخشند؛ این قدر واضح آزادی خواهان را از پیش پا برداشتن جز توسعه كمی و كیفی آزادی خواهی برای مظلومان آزادی خواه چیز دیگری به دنبال نخواهد داشت؛ "خونريزی و خون آشامی" آثار بدی را برای آنها خواهد داشت؛ امروز این همه جنایت در یمن و بحرین می كنند؛ این همه ظلم و جنایت بر ضد شهروندان خود انجام می دهند؛ ‌به چه می اندیشند؟، آیا نمی خواهند در منطقه زندگی كنند؟،‌منطقه ای كه عمده مسلمانان و آزادی خواهان جهان و عمده اهل منطقه از انها تنفر پیدا كرده و روز به روز بر این تنفر افزوده می شود؛ آه مظلوم ویرانگر است آه مظلوم نابودكننده است؛ با این حركت به سوی نابودی خودشان نزدیك و نزدیكتر می شوند؛ این است كه در مقام پیش بینی بگوییم این حكم انجام خواهد شد یا نه اگر دو مثقال عقل و فهم سیاسی در تصمیم گیرندگان این كشور وجود داشته باشد قطعا باید منصرف شوند؛ این حكم بیش از این كه به ضرر مسلمین باشد به ضرر حاكمان سعودی است؛ عقل اقتضا می كند بیش از این پا بر بخت خود نگذارند و راه بازگشت به امت را مسدود نسازند.   معاون فرهنگی مجمع در ادامه گفت: از حاكمان سعودی مصرانه خواستار این هستم كه بیش از این كم خردی سیاسی و كم عقلی اجتماعی را تمرین نكنید اجرای این حكم به مصلحت شما نیست از موضع حاكمیت خود استفاده كنید و آرامش را به كشور خود بازگردانید و این جرم و جنایت را مرتكب نشوید؛‌از سوی دیگر از همه آزادی خواهان و مسلمانان عالم و علمای بزرگ اهل سنت و شیعه و توده مردم اعم از شیعه و سنی خواستار این هستم به بحران یمن بی تفاوتی نشان ندهند؛ به فاجعه انسان كشی و عالم كشی و حكم اعدام ظالمانه این روحانی بزرگ عربستان كه از سرشناسان وحدت گرا و تقریب محور و هستند توجه داشته باشند؛ محكوم كرده و مقابله كنند و با برخورد مناسب نگذارند این اتفاقات غیر انسانی و نابخردانه رخ دهد.   وی در پایان بیان داشت: یك اعلام خطری هم به حاكمان سعودی از این زاویه دارم : دیكته هایی كه امریكا  و صهیونیستها به عربستان می كنند این است كه می خواهند با دست خودشان، خودشان را ساقط كنند یعنی استكبار می خواهد حكومت آل سعود را به دست آل سعود ساقط كند اینها اتفاقاتی در مسیر سقوط است مقداری به خود بیایند و خود را از سقوط قطعی نه چندان دور نجات دهند و این همه جرم و جنایت را پیشه نكنند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها