درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 8 شعبان 1439 Tuesday 24 April 2018
مسئله تقریب باید دغدغه همه دستگاههای کشور باشد
1395/02/28 486

مسئله تقریب باید دغدغه همه دستگاههای کشور باشد

دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه مسئله وحدت و تقریب مهمترین مسئله کنونی جهان اسلام است، اظهار داشت: مسئله تقریب باید دغدغه همه دستگاههای کشور باشد .
     

"علاء الدین بروجردی" رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عصر روز دوشنبه 27 اردیبهشت ماه با آیت الله محسن اراکی دبیر کل مجمع جهانی تقریب دیدار و گفت و گو کرد.   آیت الله اراکی در این دیدار طی سخنانی اظهار داشت: مسئله وحدت و تقریب مهمترین مسئله کنونی جهان اسلام است و مسئله تقریب باید دغدغه همه دستگاههای کشور باشد .   دبیر کل مجمع جهانی تقریب در این دیدار پیشنهاد کرد که سند راهبرد مجمع جهانی تقریب به عنوان یک طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح شود تا به صورت یک قانون در کشور در آید.   وی اظهار داشت: مجمع جهانی تقریب از هر راه و تلاشی برای گسترش تقریب بهره می گیرد و یکی از این فرصت ها استفاده از ظرفیت های مجلس شورای اسلامی است.   آیت الله اراکی افزود: امروز دشمنان اسلام تلاش بسیار گسترده ای برای تخریب وحدت و تقریب جهان اسلام انجام می دهند که این نکته، ضرورت توجه به وحدت و تقریب را دو چندان می کند.   دبیر کل مجمع جهانی تقریب با بیان اینکه امروز یک تنفر عمومی از وضعیت کنونی جهان اسلام در میان امت اسلامی در حال شکل گیری است، اظهار داشت: قطعا در آینده نزدیک صفحه جدیدی از گرایش های عمومی در سطح جهان اسلام به سوی تقریب را شاهد خواهیم بود.     علاء الدین بروجردی نیز در این دیدار ضمن تأکید بر ضرورت وحدت و انسجام امت اسلامی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی از همه ظرفیت های خود برای حمایت از مسئله وحدت و تقریب بهره خواهد برد.   

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها