درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397 10 شعبان 1439 Thursday 26 April 2018
مراسم استقبال از پيكرهاي مطهر جانباختگان ايراني با حضور سران سه قوه
1394/07/11 668

مراسم استقبال از پيكرهاي مطهر جانباختگان ايراني با حضور سران سه قوه

مراسم ورود اولين گروه از پيكرهاي پاك جانباختگان ايراني در فاجعه منا با حضور رييس جمهوري و سران قواي مقننه و قضاييه در فرودگاه مهرآباد تهران برگزار شد.
     حجت الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني، آيت الله آملي لاريجاني و دكتر علي لاريجاني صبح شنبه با حضور در فرودگاه مهرآباد تهران در مراسم ورود اولين گروه از پيكرهاي مطهر جانباختگان حج امسال در فاجعه منا شركت كردند. در اين مراسم كه علاوه بر سران قواي كشور، آيت الله محمدي گلپايگاني، اعضاي هيات دولت، شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، جمعي از مسوولان و مقامات كشوري و لشگري، اصحاب رسانه و خانواده برخي از جانباختگان حضور داشتند، پس از قرائت قرآن و نواخته شدن مارش عزا و تشييع پيكرهاي پاك حجاج ايراني بر دوش يگان تشريفات نيروهاي مسلح از روي فرش قرمز پوشيده از گل و استقرار اين ابدان مطهر در مقابل جايگاه، رييس جمهوري و سران قواي مقننه و قضاييه با قرائت فاتحه ياد و خاطره آنان را گرامي داشته و غفران و رحمت واسعه الهي را برايشان از خداوند مسئلت كردند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها