درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 3 ارديبهشت 1397 7 شعبان 1439 Monday 23 April 2018
مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي بزرگترين تشكل مسلمين در حوزه وحدت اسلامي است
1394/08/12 676

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي بزرگترين تشكل مسلمين در حوزه وحدت اسلامي است

معاون فرهنگي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي اين مجمع را بزرگترين تشكل علمايي، حوزوي، دانشگاهي و انديشه اي مسلمين در حوزه تقريب، تعامل، همكاري و وحدت اسلامي توصيف كرد.  
 

نشست هم انديشي علماي شيعه و سني و هيئت اعزامي از هندوستان و موريتاني عصر دوشنبه در دانشگاه اديان و مذاهب قم برگزار شد.   حجت الاسلام و المسلمين گلزاده در سخناني در اين نشست با اشاره به فعاليتهاي مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامی، اين مجمع را بزرگترين تشكل اسلامي در حوزه وحدت اسلامي برشمرد و گفت: شوراي عالي اين مجمع متشكل از 55 نفر از علماي برجسته جهان اسلام از سرتاسر دنيا هستند كه سياستگذاري مجمع را بر عهده دارند.   وي افزود:اعضاي مجمع عمومي نيز شامل350تا 400 نفر از علماي برجسته از فرق و مذاهب مختلف اسلامي هستند و آيت الله تسخيري رياست شوراي عالي و آيت الله اراكي دبيركل مجمع جهاني تقريب هستند.   معاون فرهنگي مجمع تقريب با اشاره به دستاوردهاي عملي اين مجمع در سالهاي گذشته، گفت: پژوهشگاه مطالعات تقريبي، دانشگاه مذاهب اسلامي، خبرگزاري تقريب و شش معاونت و اداره كل در اين مسير فعالند و كنفرانس وحدت نيز بزرگترين كنگره بين مذاهب اسلامي است كه هر سال در تهران برگزار مي شود.ضمن اين كه تاسيس اتحاديه علماي مقاومت، اتحاديه بانوان، اتحاديه بازرگانان و... از ديگر فعاليتهاي عملي مجمع در زمينه وحدت و تقريب است.   حجت الاسلام و المسلمين ايماني معاون فرهنگي مجمع جهاني اهل بيت(ع) نيز در سخناني در اين نشست به معرفي فعاليتهاي دانشگاه اديان و مذاهب قم پرداخت.   وي اظهار داشت: اين دانشگاه 20 سال پيش با دانشكده هاي مذاهب اسلامي، اديان و شيعه شناسي آغاز به كار كرد و درحال حاضر نيز دانشكده هاي بسياري ازجمله فلسفه و... در اين دانشگاه فعال است.   وي با بيان اين كه اين دانشگاه با محورت تقريب مذاهب ايجاد شد،  بيان داشت: از ويژگيهاي مهم اين دانشگاه اين است كه اديان و مذاهب مختلف در اين دانشگاه را استادي از همان دين و مذهب تدريس مي كند.   حجت الاسلام ايماني همچنين با اشاره به لزوم نهادينه شدن وحدت اسلامي بين مسلمانان، تصريح كرد:ما به مسئله وحدت به عنوان مسئله تاكتيكي و سياسي نمي نگريم بلكه آن را حياتي و ديني مي دانيم .

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها