درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 8 شعبان 1439 Tuesday 24 April 2018
متأسفانه برخی کشورهای عقب‌افتاده منطقه دنبال تفرقه میان امت اسلامی هستند
1394/11/12 716

متأسفانه برخی کشورهای عقب‌افتاده منطقه دنبال تفرقه میان امت اسلامی هستند

 

 متأسفانه امروز شاهدیم که جریانات مزاحم انقلاب اسلامی شامل ابرقدرت‌ها و برخی کشورهای عقب‌افتاده منطقه دنبال تفرقه در امت اسلامی هستند.

 

 

 

علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس (12 بهمن 94) با اشاره به سالروز ورود امام خمینی (ره) در سال 57 به میهن گفت: امام (ره) در چنین روزی با ورود به ایران تحولی بنیادین در فکر، روش و منهجی که ملت ایران باید طی کند ایجاد کرد و با تیزهوشی و فراست در ظرف 10 روز انقلاب را از میان جریانات مزاحم عبور داد و اراده ملت ایران را در 22 بهمن در مقابل حرکت‌های آمریکا و دشمنان ایران محقق ساخت و انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

وی افزود: حرکتی که امام با ورود خود به ایران تلألو بخشید آگاه کردن قدرت امت اسلامی نسبت به ظرفیتی که در خود دارد بود. این امری بود که مورد غفلت واقع شده بود و مسلمانان در کشورهای مختلف مثل جزیره‌های مجزا از یکدیگر قرار داشتند و به حال یکدیگر دلسوز نبودند و امام این وحدت امت اسلامی را به عنوان یک حقیقت بزرگ در انقلاب اسلامی ایران پابرجا ساخت و همیشه در بیانات خود بر وحدت امت اسلامی تأکید داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید داشت: متأسفانه امروز ما شاهدیم که جریان‌های مزاحم انقلاب اسلامی اعم از ابرقدرت‌ها، برخی از کشورهای عقب‌افتاده در منطقه در مقابل فکر امام به دنبال تفرقه در امت اسلامی هستند و مخصوصا با ورود و حمایتی که از جریان‌های تروریستی و تکفیری کردند باعث از هم پاشیدگی در بین بخش‌هایی از امت اسلامی شدند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: ما امروز بیشتر نیازمند این هستیم که به اهداف بلند امام (ره) توجه و تمرکز داشته باشیم و ببینیم که محور اصلی اقتدار انقلاب اسلامی در وحدت امت اسلامی نهفته است و پرچم دار همین فکر باشیم.

وی افزود: امام مقوله جهاد را در متن زندگی مسلمانان روشن ساخت و با روشن ساختن این مورد تحول بنیادینی در کل امت اسلامی ایجاد کرد. جهاد یک امر مهم در اسلام بود که اگر فردی از آن غفلت می‌کرد باعث عقب‌افتادگی امت اسلام می‌شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما در روایات متعددی این مفهوم را داریم که اگر امتی از جهاد دست بکشد لباس خواری و ذلت به تن آن امت پوشانده می‌شود و امام این مفهوم را زنده کرد. جوانان زیادی در کشور ما با این خصوصیت جهادی در مقابل ضد انقلاب ایستادگی کردند که اگر این روحیه زنده نمی‌شد به سادگی در مقابل این توطئه‌ها پیروز نمی شدیم و در زمان جنگ نیز با همین مولفه احیاگر بود که انقلاب اسلامی توانست در مقابل هجمه همه کشورها در مقابل ایران توانست در جنگ 8 ساله سرفراز بیرون آید.

لاریجانی در پایان گفت: امروز هم این روحیه انقلابی و جهادی باید موضوع اساسی بین مسلمانان باشد. هم توجه به وحدت امت اسلامی و هم احیای جهاد و فکر انقلابی دو مؤلفه مهم برای پیشبرد افکار امام (ره) خواهد بود.

انتهای پیام/

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها