درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
فرهنگسازی مقوله وحدت و تقریب از كلیدی ترین ماموریتهای حوزه معاونت فرهنگی است
1394/02/31 1515

فرهنگسازی مقوله وحدت و تقریب از كلیدی ترین ماموریتهای حوزه معاونت فرهنگی است

معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی: اصولا مقوله فرهنگ وقتی سعه جغرافیایی چند ملیتی به خود می گیرد هم استراتژیك تر می شود و هم حساس تر و تقریب می تواند نقش عمده ای در آن ایفا كند.
        حجت الاسلام و المسلمین صادق گلزاده معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در گفتگو با خبرنگار تقریب به تشریح فعالیتها و اقدامات معاونت فرهنگی مجمع تقریب در سال 93 پرداخت و  برنامه های این معاونت را در سال94 تبیین كرد.   وی اظهار داشت: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی یك نهاد بین المللی و در زمره نهادهای فرهنگی زیرمجموعه دفتر مقام معظم رهبری است؛ اگر مجمع قرار بود در سطح ملی كار كند معاونت فرهنگی آن یك تعریف داشت و وقتی در بخش بین المللی كار می كند این معاونت یك تعریف دیگر پیدا می كند با این نگاه می توان رسالتهای معاونت فرهنگی را فهرست كنیم   معاون فرهنگی مجمع با بیان این كه ماهیت كار تقریب، فرهنگی است،‌گفت: فرهنگسازی مقوله وحدت و تقریب از كلیدی ترین ماموریتهای حوزه معاونت فرهنگی است.    وی در ادامه به دیگر رسالتهای معاونت فرهنگی مجمع تقریب اشاره كرد و گفت: توسعه فرهنگی و فراهم سازی شرایط فرهنگی برای تحقق ماموریتهای تقریب، توسعه ساحت دیپلماسی وحدت، اطلاع رسانی فرهنگی، ترویج و تبلیغ ماموریت تقریب و فعالیتهای علمی، آموزشی و فرهنگی از جمله این رسالتهاست.   وی در ادامه تصریح كرد: تقریب و وحدت یك ماموریت كلان نظام اسلامی است كه ظرفیت تعقیب آن، به شكل فراگیر و گسترده در ساحت دیپلماسی وحدت در نگاه مقام معظم رهبری تعریف شد؛ پس این پرچم در اهتزازی است كه مجمع تقریب سازمان راهبر، سامانده، هدایت كننده برای تعقیب ماموریت تقریب است و بخشی از این ماموریت كلان و استراتژیك را خود می تواند انجام دهد و ضمن اینكه تمام ظرفیتهای همسو را باید بتواند به خود جذب كند و از ظرفیت آنان استفاده كند.   حجت الاسلام والمسلمین گلزاده در ادامه به اهم دستاوردهای معاونت فرهنگی مجمع در سال93 اشاره كرد و گفت: برگزاری جشنواره شعر رسول مهربانی با حضور 14ملیت، اقدامات معاونت فرهنگی مجمع تقریب در كنفرانس28وحدت اسلامی از جمله نكوداشت شخصیتهای تقریبی، برگزاری جشن بزرگ رسول رحمت(ص) در حرم امام خمینی(ره) و برپایی 4نمایشگاه در حاشیه كنفرانس، حضور در نمایشگاههای بین المللی و ملی و فعالیت در زمینه انتشار كتاب و مجلات و پایگاه اطلاع رسانی مجمع تقریب و ارتباط با شخصیتهای تقریبی با استفاده از فضای مجازی، تلفنی و سفرهای دوجانبه از جمله این اقدامات بود.   معاون فرهنگی مجمع تقریب همچنین در ادامه با اشاره به برنامه های سال 94 معاونت فرهنگی، بیان داشت: انتشار 100 عنوان كتاب، ادامه انتشار نشریات مجمع از جمله رسالة التقریب، اندیشه تقریب و...، فعال سازی سایت مجمع به 20زبان زنده دنیا، برگزاری و شركت در 50 نمایشگاه ملی و بین المللی، ازجمله برنامه های ما در سال جاری خواهد بود كه در صورت تامین اعتبار امیدواریم محقق شود.   وی افزود: امسال درتلاشیم درفضای مجازی فعالیت خود را در سه زمینه سامان دهیم كه عبارتند از شبكه های اجتماعی، شبكه های موبایلی و رادیو و تلویزیون اینترنتی، همچنین برنامه های هنری،‌رسانه ای از جمله جشنواره تقریب، مستند تقریب، تفاهم نامه همكاری با سازمانهای مختلف و همایش و شب شعر بین المللی عقیق یمن با شعار وحدت امت در دفاع از مظلومان یمن نیز در برنامه های امسال قراردارد.   وی همچنین گفت: برای اربعین حسینی امسال برنامه ویژه ای داریم بر این اساس كه می خواهیم نقش فرهنگی و تبلیغی تقریب را به مرحله اجرا بگذاریم و مبلغان تقریبی را برای این كار آموزش خواهیم داد؛ قرار است یكشنبه آینده نیز مبلغان تقریبی اربعین در هم اندیشی با آیت الله اراكی در قم حضور یابند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها