درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 31 خرداد 1397 7 شوال 1439 Thursday 21 June 2018
قلب جهان در تسخیر محمد (ص)
1394/06/11 1269

قلب جهان در تسخیر محمد (ص)

اکنون جمهوری اسلامی ایران صاحب یک فیلم در تراز جهانی شده که در آن به یکی از دغدغه‌های تاریخی رهبر معظم انقلاب پرداخته است: «روایت کودکی پیامبر برای جهانیان». و به لطف الهی: «این فیلم قلب های مردم جهان را تسخیر خواهد کرد.»

 

 

فارغ از جنبه‌های تکنیکی و سینمایی چرا این فیلم باید مورد توجه «جناح مومن انقلابی» در سراسر جهان قرار بگیرد؟ برای پاسخ به این سوال باید به سراغ دغدغه‌های فرهنگی رهبر معظم انقلاب برویم. دغدغه‌هایی که همواره با ایشان همراه بوده است. «بزرگترین تبلیغ برای اسلام، شاید همین باشد که ما چهره‌ی پیامبر اسلام را برای بینندگان و جویندگان عالم روشن کنیم و بسیار بجاست قبل از آن که دشمنان و مخالفان، با روش‌ها و شیوه‌های فرهنگی و هنری پیچیده‌ی خود، چهره‌ی آن بزرگوار را در اذهان مردمِ بیخبرِ عالم مخدوش کنند، مسلمانانِ هنرمند و مطلع... با بیان و تبلیغ و تبیین راجع به آن شخصیت معظّم و مکرّم، کار علمی و فرهنگی و هنری و تبلیغی بکنند.» این جملات دغدغه‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تنها 4 ماه پس از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد، دغدغه‌ای که هیچ‌گاه ایشان را رها نکرده است.

اوج‌گیری تخریب چهره پیامبر در منطقه و جهان

در همه‌ی این سال‌ها از انتشار کتاب آیات شیطانی تا ساخت فیلم‌های داستانی و مستند و از درج کاریکاتورهای موهن تا قرآن‌سوزی همه یک هدف را نشانه رفته است: «تخریب چهره‌ی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم» به همه‌ی این سیاهه می‌توانید ظهور جریان‌های افراطی با ظاهر اسلام‌گرا را هم بیفزایید. القاعده، داعش، بوکوحرام و صدها گروه تروریستی که در مقابل چشم جهانیان بر صفحه شبکه‌های تلویزیونی حاضر می‌شوند و با بردن نام مبارک پیامبر شنیع‌ترین اعمال انسانی را به نمایش می‌گذارند و سر از بدن افراد جدا می‌کنند. رهبر معظم  انقلاب  18 سال بعد در اسفندماه سال 1386 می‌فرمایند: «رحمه‌ للعالمین را، منشأ عظیم‌ترین خیرات و برکات برای بشریت را در مطبوعاتشان، در زبان سیاستمدارانشان، در کتاب‌ نوشتن‌هایشان، به‌وسیله‌ی مزدورانشان مورد اهانت قرار می‌دهند. این باید ما مسلمان‌ها را بیدار کند؛ بفهمیم که در وجود پیامبر، در شخصیت پیامبر، در خاطرات زندگی پیامبر، در هجرت پیغمبر، در جهاد پیغمبر، در سیره‌ی پیغمبر، در درسهای قولی و عملی پیغمبر، چه گنجینه‌ی عظیمی برای مسلمانها نهفته است. ما از این گنجینه اگر استفاده کنیم، امت اسلامی به آنچنان موقعیتی خواهد رسید که نتوانند دیگر به او زور بگویند... نتوانند او را تهدید کنند.»  دقیقا در همین سال است که مجیدی با آغاز یک حرکت فرهنگی موثر  ساخت فیلمی باشکوه برای معرفی پیامبر اکرم به جهانیان را کلید می‌زند، تا با زبان سینما جلوی این هجمه تخریب و جعل گرفته شود. مجیدی می‌گوید: «اساساً اینکه چرا من تصمیم گرفتم این فیلم را بسازم به این برمی‌گردد که در دهه‌ی گذشته یک اسلام‌ستیزی در دنیای غرب شروع شد... قرائتی که در دنیای غرب از اسلام به وجود آمد، اسلامی که پر از خشونت است، اسلامی که تروریسم است.» از میان ادوار مختلف عمر پربرکت پیامبر اسلام و به خصوص دوران نبوت چرا روایت دوران کودکی پیامبر برای اقتدا به او مهم است؟ رهبر معظم انقلاب در سال 1379 می‌فرمایند: «باید او را بشناسیم. خدای متعال شخصیت روحی و اخلاقی آن بزرگوار را در ظرفی تربیت کرد...که بتواند آن بار عظیم امانت را بر دوش حمل کند... بعد از شش سال که این کودک از لحاظ جسمی و روحی پرورش بسیار ممتازی پیدا کرده بود - جسماً قوی، زیبا، چالاک، کارآمد؛ از لحاظ روحی هم متین، صبور، خوش اخلاق، خوش رفتار و با دید باز، که لازمه زندگی در همان شرایط است»

 پروژه اسلام‌هراسی، فرصت تاریخی جهان اسلام

امروز در یک نبرد برای معرفی اسلام به افکار جهانیان  هستیم. در همین اوج جنگ روانی-تبلیغاتی جهان غرب علیه اسلام با محوریت اسلام‌هراسی، این رهبر فرزانه انقلاب است که در زمستان سال 93 در دیدار با خبرگان امیدوارانه از تبدیل یک تهدید در ابعاد جهانی به یک فرصت تاریخی سخن می‌گویند: «تلاش آنها برای اسلام‌هراسی، نتیجه‌ی عکس خواهد داد؛ به این معنا که اسلام را در کانون پرسش جوانها قرار میدهد؛ یعنی اگر به مردم معمولی دنیا یک تلنگری زده شود، یک توجّهی به آنها داده شود، اینها ناگهان به فکر می‌افتند که علّت اینکه این‌قدر اسلام در این مطبوعات صهیونیستی، در این شبکه‌های تلویزیونیِ وابسته‌ی به محافل قدرتمند و دارای زر و زور مورد تهاجم قرار میگیرد چیست؟ این خود زمینه‌ی یک پرسش است و این پرسش به نظر ما برکاتی دارد و میتواند این تهدید را تبدیل به فرصت کند.» رهبر حکیم انقلاب، خود طلایه‌دار این حرکت بودند و مدتی پیش از این  بیانات نیز نامه ایشان به جوانان اروپا و آمریکای شمالی که حاوی پیام دعوت به مطالعه اسلام از منابع اصلی بود منتشر شد. اینگونه است که فیلم جهانی محمد رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را می‌توان محصول فرهنگی دیگری در این مسیر ارزیابی نمود. اکنون جمهوری اسلامی صاحب یک فیلم در تراز جهانی شده که در آن به یکی از دغدغه‌های تاریخی رهبر معظم انقلاب پرداخته است: «روایت کودکی پیامبر برای جهانیان». و به لطف الهی: «این فیلم قلب های مردم جهان را تسخیر خواهد کرد.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها