درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397 10 شعبان 1439 Thursday 26 April 2018
فرقه‌گرایی و افراط‌گرایی تهدیدی بزرگ برای منطقه و جهان
1394/11/24 663

فرقه‌گرایی و افراط‌گرایی تهدیدی بزرگ برای منطقه و جهان

وزیر امور خارجه ایران فرقه‌گرایی و افراط‌گرایی را تهدیدی بزرگ برای همه منطقه و جهان برشمرد و گفت: داعش، النصره و افراط گرایی برای همه خطرناک هستند.

 

 

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان طی سخنانی در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: فرقه گرایی و افراط گرایی تهدیدی بزرگ برای همه منطقه و جهان به شمار می‌آید. 

ظریف افزود: من و خانم موگرینی و دیگر دوستان ساعات بسیاری در کنار هم بودیم و من از سازماندهندگان این نشست تشکر می‌کنم که باعث شدند بار دیگر در صحنی مشترک در کنار هم باشیم. 

وی ادامه داد: اجازه بدهید آنچه را که فدریکا موگرینی گفته بود از زاویه‌ای متفاوت تکرار کنم. وقتی ما گفت‌وگوهای اتمی را شروع کردیم، من افتخار داشتم که کار را با خاویر سولانا در 2003 شروع کنم و بعد از توقفی طولانی، آن را در 2012 و 2013 با کاترین اشتون و بعد با فدریکا موگرینی از سر گرفتم، زمانی که ما دور جدید مذاکرات را از سر گرفتیم، وزرای خارجه 1+5 و ایران خود را با نگاه به مسئله اتمی با الگویی متفاوت به چالش کشیدند.

 از دیدگاه برآیند صفر که در دوازده یا ده سال گذشته حاکم بود به چشم اندازی جدید با تعریف اهداف جدید حرکت کردیم. ما پیش تر اهدافی متضاد داشتیم، از دیدگاه ما، ایران برنامه کاملا صلح آمیز اتمی بدون محدودیت را خواستار بود و باور داشتیم که این حق ماست. آمریکا و تا حدودی برخی کشورهای غربی و اروپایی می‌خواستند ایران هیچ برنامه اتمی نداشته باشد، زیرا باور داشتند که این کار پوششی برای برنامه تسلیحاتی است. از این رو ما دو هدف کاملا متفاوت داشتیم که آشتی پذیر نبودند. 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این دو دیدگاه آشتی پذیر نبودند، برد ما باخت شما و برد شما باخت ما بود. یک رویکرد با برآیند صفر برای مساله‌ای پیچیده بود که از دیدگاهی، حل و فصل آن بسیار ساده بود. ما در سپتامبر یا اکتبر 2013 تصمیم گرفتیم به این مسئله از چشم اندازی متفاوت نگاه کنیم، اینکه همه ما هدفی مشترک داشتیم که ایران برنامه اتمی داشته باشد که همواره صلح آمیز باقی بماند. همان مشکل، همان موضوع با الگویی متفاوت.

وی افزود: می‌توانستید مشکل را به شکلی تعریف کنید که لاینحل باشد یا به شکلی تعریف کنید که همه طرف ها توان خود را برای حل و فصل آن به کار برند.

به عنوان دیپلمات، تلاش کردیم بعد از آنکه گزینه‌های بد را محک زدیم، گزینه‌های خوب را نیز محک بزنیم و این کار نیز جواب داد. حال ما برنامه اتمی خود را داریم و باور داریم که همواره صلح آمیز باقی می‌ماند و همه دلیلی برای اطمینان داشتن دارند که صلح آمیز بودن آن دارند. من از کسی نمی‌خواهم به ما اعتماد کند، زیرا آژانس بین المللی انرژی اتمی همه گام‌های مسیر را راستی آزمایی می‌کند. غرب بهترین ساز و کار نظارت را به کار گرفته است، ما برنامه خود را داریم و غرب اطمینانش را دارد. تحریم‌ها برچیده شدند. همان مشکل، رویکردی با دیدگاه متفاوت و الگویی متفاوت و راه حل محتمل و حال همه شادمان از دستاوردی مهم هستیم که همه توانستیم به دست آوریم. 

وزیر امور خارجه ایران گفت: آیا می توانیم همین الگو را برای منطقه خود به کار بریم؟ آیا می‌توانیم در منطقه خود به مشکلات با الگویی متفاوت نگاه کنیم؟ آیا نیاز داریم مشکلات را بر اساس دیدگاه برآیند صفر تعریف کنیم که در نهایت به باخت کامل همه ما می‌انجامد؟ تقریبا اطمینان وجود دارد که بازی برآیند صفر در نهایت نتایجی منفی به بار می‌آورد. ما امروز کاری جهانی داریم، همانطور که فدریکا موگرینی نیز به درستی اشاره کرد، نمی‌توان به بهای ناامنی دیگران، امنیت داشت.

وی اضافه کرد: غیر ممکن است، یازده سپتامبر به ما این درس را داد که بزرگترین قدرت روی زمین می‌تواند به خاطر جزایر ناامن، با ناامنی روبرو شود. آیا می‌توانیم این الگوی ناکامی و موفقیت را در منطقه خود به کار بندیم؟ باور ما این است که می‌توانیم. باور داریم چیزی در منطقه ما نیست که بتواند ایران و عربستان سعودی را برای همکاری برای آینده‌ای بهتر برای همه ما کنار از هم دور کند. باور داریم که ما با تهدیدی مشترک روبرو هستیم.

وزیر خارجه گفت: باور داریم که داعش، النصره و افراط گرایی در مجموع به اندازه برادران ما در عربستان سعودی، برای همه منطقه خطرناک است. سرنوشتی مشترک ما را به هم گره زده است، از تهدیدی که برادران ما در ترکیه و عربستان سعودی و منطقه و حتی در پاکستان و افغانستان و آسیای مرکزی با آن روبرو هستند. این مشکلی است که همه در منطقه ما با آن روبرو هستند و متاسفانه این مشکلی است که مردم در غرب نیز با آن روبرو هستند، نه به خاطر گسیل پناهجویان که در در درجه اول قرار دارد بلکه به خاطر اینکه افرادی (که در سوریه هستند) وقتی بازگردند، برای همه ما دردسر خواهند بود. 

وی گفت: ما چالش دیگری نیز داریم که چالش فرقه گرایی است. جو فرقه گرایی در منطقه به اندازه ما برای همه منطقه و همه جهان تهدید است، زیرا کسی نمی‌خواهد شاهد فرقه گرایی در جامعه مسلمانان در اروپا باشد.

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه ایران در ادامه سخنرانی خود در نشست امنیتی مونیخ گفت: حل مسائل منطقه‌ای مستلزم تغییر الگو و تغییر در نگاه به واقعیت‌هاست.  

ظریف گفت: ما خواست‌های مشترکی نیز داریم؛ ما خلیج فارس را امن و آرام می‌خواهیم که در آنجا جریان نفت تضمین شده باشد و آرامش و امنیت همه کشورهای ساحلی زمانی تضمین می‌شوند که مرزهای بین‌المللی تضمین شوند. از این رو ما فرصتی مشترک، چالشی مشترک، تهدیدی مشترک و آینده ای بهتر داریم. اگر ما شروع به بازتعریف از مشکل در منطقه خود بکنیم، گذشته را کنار بگذاریم، زیرا هر کدام از ما می‌توانیم زندانی گذشته باشیم و دیدگاهی متفاوت از آن ارائه کنیم، همواره می‌توانیم روایت خود را داشته باشیم و این روایت‌ها متفاوت خواهند بود، همانطور که روایت ما از برنامه اتمی از روایت غرب تفاوت داشت.

وی خاطرنشان کرد: باور داشتیم که (در مسئله اتمی) وارد الگوی انکار شده‌ایم و آنها باور داشتند که الگوی ما نیز فریب و نبود شفافیت است. اینها دو روایت متضاد از هم بودند، می‌دانیم که برداران سعودی ما روایتی متفاوت از روایت ما دارند ولی آیا میسر است الگویی جدید برای آینده ایجاد کنیم؟ الگویی برای همکاری مشترک در خصوص چالش‌هایمان برای تغییر الگویی‌هایی که یا در کنار هم برنده می‌شویم یا در کنار هم می‌بازیم. در کار امروزی ما، بازی برد و باخت وجود ندارد. 

ظریف تصریح کرد: باور من این است که اگر در این خصوص توافق کنیم، می‌توانیم همکاری کنیم. می‌توانیم آنچه را که شما در اروپا به عنوان فرایند هلسینکی می‌شناسید، شروع کنیم. می‌توانیم اصولی داشته باشیم، اصولی که هم اکنون نیز آن را پذیرفته‌ایم. احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی، غیر قابل تعرض بودن مرزهای بین‌المللی، عدم مداخله در امور داخلی همدیگر؛ هر کدام از ما که به این اصول پایبند است، می‌تواند وارد این گفتگوها شود. سپس، می‌توانیم اقداماتی برای اعتمادسازی انجام بدهیم که شامل جریان آزاد نفت است، آزادی تردد، مسائل جدید در منطقه، همه ما در سواحل خلیج فارس نیروگاه های اتمی داریم، نیازمند گفتگو درباره امنیت هسته‌ای و امنیت در این منطقه هستیم.

وی گفت:‌ خلیج فارس آبراه کوچکی است و به سادگی می تواند آلوده شود. همه می‌توانیم روی این مسئله کار کنیم. 

ظریف ادامه داد: حوزه‌های زیادی هستند، ما با فرهنگ، دین و تاریخ مرتبط هستیم و می‌توانیم با همدیگر کار کنیم و می‌تواند سبد تفاهم سیاسی، همکاری اقتصادی و گفتگوی فرهنگی شود و به ایجاد فضای جدیدی بینجامد. همه کاری که باید انجام دهیم، همانطور که در گفتگوهای اتمی انجام دادیم و نتیجه موفقی به دست آوردیم، این است که الگوی خود را تغییر دهیم. تغییر نگاه به این واقعیت است و من این اطمینان را به شما می‌دهم که ایران آماده است.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها