درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

دوشنبه 28 خرداد 1397 4 شوال 1439 Monday 18 June 2018
فراخوان سومین همایش تقدیر از آثار و پایان نامه های تقریبی
1395/02/15 642

فراخوان سومین همایش تقدیر از آثار و پایان نامه های تقریبی

شناسایی استعدادهای علمی تقریبی و تقدیر از آنها ، حمایت از کتب و پایان نامه های تقریبی  ،  بررسی دیدگاه های تقریبی در عرصه بین الملل و داخل ، زمینه سازی برای تبادل نظر بین اندیشمندان تقریبی معاصر ، بهره گیری از روش های مطالعاتی جدید در حوزه تقریب مذاهب اسلامی از اصلی ترین اهداف برگزاری این همایش است .
   

  پژوهشگاه مطالعات تقریبی وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با همکاری مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور (استان کردستان ) بنا دارد در راستای توسعه بخشیدن به فعالیت هایی علمی ثمر بخش و سازنده در جهان اسلام و به منظور تقویت پشتوانه علمی اندیشه وحدت اسلامی و تشویق پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی از پایان نامه های دفاع شده در سطح ارشد و دکتری و نیز کتب تقریبی تقدیر نماید . شناسایی استعدادهای علمی تقریبی و تقدیر از آنها ، حمایت از کتب و پایان نامه های تقریبی  ،  بررسی دیدگاه های تقریبی در عرصه بین الملل و داخل ، زمینه سازی برای تبادل نظر بین اندیشمندان تقریبی معاصر ، بهره گیری از روش های مطالعاتی جدید در حوزه تقریب مذاهب اسلامی از اصلی ترین اهداف برگزاری این همایش است .   فقه مقارن مذاهب اسلامی ؛ حقوق بین الملل اسلامی ؛حقوق تطبیقی مذاهب اسلامی ؛ کلام تطبیقی ؛علوم حدیث مقارن ؛رجال مشترک؛ پیشوایان و طلایه داران اندیشه تقریب ؛ عوامل همگرایی و واگرایی در جهان اسلام ؛علوم قرآن و تفسیر مقارن ؛ نقش هنرهای اسلامی در تقریب مذاهب ؛ موانع و راهکارهای تقریب مذاهب اسلامی ؛نقش و جایگاه جهان اسلام در عرصه روابط بین الملل و ...  از موضوعات پژوهشی همایش تقدیر از آثار و پایان نامه های تقریبی است.   علاقمندان می توانند یک نسخه از کتاب یا رساله صحافی شده یا فایل pdf  به ضمیمه تصویر صورتجلسه دفاعیه را  از طریق ایمیل   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید یا به صورت حضوری به دبیرخانه همایش ( قم بلوار 15 خرداد –نبش کوچه 4 – پژوهشگاه مطالعات تقریبی 02537755446) ارسال نمایند . لازم به ذکر است مهلت ارسال آثارحداکثر تا   18/2/95 و زمان برگزاری همایش  22/2/95  است .

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها