درباره مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی

 مساله وحدت و تقريب مذاهب اسلامی، از ديرباز همواره جز اهداف و آمال آزاد انديشان، متفکران و شخصيت‌های مصلح سياسی و مذهبی بوده و تلاش برای تحقق آن در اعصار گوناگون، با نشيب و فراز فراوان روبرو گرديده است. از ابتدای تشکيل نظام جمهوری اسلامی ايران نيز وصول به اين هدف مقدس، که متکی به ريشه های استوار در کتاب و سنت می باشد، يکی از بزرگترين اهداف رهبر کبير انقلاب، حضرت امام خمينی (ره) بوده است.

 

طرح مساله تقريب مذاهب در جهان اسلام، به معنای «نزديک شدن پيروان مذاهب اسلامی با هدف تعارف و شناخت يکديگر به منظور دستيابی به تئالف و اخوت دينی بر اساس اصول مسلم و مشترکات اسلامی»، در پی ناهمسازگري ها و تفرقه های موجود ميان جوامع مختلف اسلامی آغاز گرديد. تبعات ناشی از اين مسئله، در روابط قومی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مسلمانان هويدا گرديد. به موازات پيدايش اين اختلافات، تلاش در جهت همبستگی و وحدت ميان مسلمانان از سوی دانشمندان و مصلحان جامعه اسلامی نيز آغاز شد. در اثر اين تلاش‌ها، تا قرن ششم هجری شاهد تلاقی گسترده انديشه ميان عالمان و حاملان حديث از مذاهب مختلف اسلامی هستيم. در اين دوران، وجود مناظره های علمی بسيار ميان انديشمندان و در اغلب موارد واقع گرايی و تلاش در جهت پيشبرد مطالعات علمی و پژوهشی بدون ابراز تعصب ناروا نسبت به يک مذهب خاص، نشان از نزديکی و همسازگرايی فرق گوناگون اسلامی دارد.

 

مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي ، مؤسسه اي است اسلامي، علمي، فرهنگي و جهاني با ماهیت غير انتفاعي كه به دستور حضرت آيت الله خامنه اي ، ولي امر مسلمين در سال 1369 هجري شمسي برای مدت نا محدود تأسيس شد و داراي شخصيت حقوقي مستقل است . و محل اصلي آن تهران می باشد و مي تواند در صورت ضرورت در نقاط مهم ايران و ساير كشورهاي جهان شعب يا دفاتري تأسيس كند.

 

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397 8 شعبان 1439 Tuesday 24 April 2018
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نمایشگاه کتاب بازدید کرد
1394/02/23 1293

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نمایشگاه کتاب بازدید کرد

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر  روز سه‌شنبه  با حضور در مصلای تهران  ضمن بازدید از نمایشگاه کتاب تهران  از غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدن کرد.

 

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر  روز سه‌شنبه  با حضور در مصلای تهران  ضمن بازدید از نمایشگاه کتاب تهران  از غرفه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیدن کرد.

 حجت الاسلام والمسلمین صادق گلزاده معاون فرهنگی  مجمع تقریب ضمن  اظهار خوشحالی از حضور رییس مجلس شورای اسلامی در غرفه  مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گزارشی اجمالی درباره فعالیتهای  مجمع در نمایشگاه کتاب ارائه کرد.

گفتنی است علی لاریجانی پیش از بازدید از غرفه‌های این نمایشگاه، مشکلات ناشران در نشستی با عنوان کتاب و قانون‌گذاری را استماع کرد و سپس سخنرانی کوتاهی در جمع آنان داشت. در جریان بازدید رئیس مجلس از نمایشگاه کتاب، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و صالحی رئیس نمایشگاه کتاب، وی را همراهی می‌کردند.

0 نظر

  1. محبوب‌ترین‌ها
  2. آخرین‌ها
  3. ویژه‌ها